"Засиленият миграционен натиск представлява най-голямото предизвикателство пред ЕС и налага на европейските държави да обединят усилията си за постигане на общо политическо решение".
Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който разговаря днес на „Дондуков“ 2 с Йоахим Херман, министър на вътрешните работи, строителството и транспорта на Свободната държава Бавария.
Двамата бяха единодушни, че действията на европейските институции трябва да бъдат насочени към премахване на първопричините за бежанските потоци и за отчитане на възможностите и на капацитета на ЕС да приема бежанци в рамките на определен период от време, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Росен Плевнелиев подчерта, че страната ни ще засили сътрудничеството си с Република Турция по охрана на общата граница и за ограничаване на нелегалния трафик на хора към Европейския съюз, посочва БГНЕС.
„Признателни сме за ясната политика на България да регистрира влизащите на територията на ЕС бежанци“, подчерта министър Херман и добави, че Германия е готова да увеличи инвестициите си за подобряване на живота на хората в държавите от Северна Африка и Близкия Изток.
България цени високо и ще продължи да разчита на партньорството и на експертизата на Бавария за осъществяване на реформите в българската правосъдна система и в областта на вътрешните работи, заяви още Росен Плевнелиев. Държавният глава подчерта, че българските институции имат волята да изградят ефективна правораздавателна система у нас, която да отговори на очакването на гражданите и бизнеса. „Бавария има интерес от успешния завършек на съдебната реформа в България, което ще даде своя принос в изграждането на по-силна Европа“, отбеляза Йоахим Херман.
Страната ни ще работи и за привличането на повече инвеститори от Германия в бързоразвиващите се сектори, като автомобилостроенето, информационните технологии и ауторсинга, отбеляза още президентът Плевнелиев и добави, че много компании от ФРГ вече са избрали България и са постигнали успех.
Над 1000 баварски фирми с 256 представителства и клонове развиват производствена и търговска дейност в България, като двустранният стокообмен достига 800 млн. евро за 2014 г. и се равнява на 15% от общия икономически обмен между страната ни и ФРГ.
Според президента Плевнелиев изграждането на нови индустриални зони и технологични паркове у нас, както и потенциалът на българското земеделие и производството на храни, също създават благоприятни предпоставки за установяването на нови партньорства между фирми от България и Бавария.