За да може Главната инспекция по труда (ГИТ) да изпълнява тази нова неприсъща, специфична функция тя трябва да разполага с допълнителен бюджет и щат, включително и да покрива разходите по тези производства.
Това каза пред журналисти социалният министър Бисер Петков по повод инициираните от омбудсмана Мая Манолова промени в Кодекса на труда, които по-рано днес (29 ноември) оставиха стотици работници без възможност да получат парите си.
„Днес в социалната комисия се гледаха промени в Търговския закон. Предложението беше Главната инспекция по труда да има право да инициира производство по несъстоятелност, в случаите, в които работодатели не са платили работни заплати“, посочи той.
„Това е ново предложение, направено от омбудсмана, в процеса на обсъждане на законопроекта“, коментира министърът.
„Това, което народните представители предложиха и беше подкрепено от мен е, да има време ГИТ да изгради капацитет за това, което предполага персонал с други умения. Не става дума за трудови инспектори, а за подготовка на доказателства, с които ще бъде подкрепен искът от съда. За да получат работниците заплатите си тези искове трябва да бъдат добре подплатени с доказателства“, заяви Бисер Петков.
„Отговорният подход за всяка нова отговорност е да бъдеш подготвен за нея. Не мога да приема, че това се прави на комфорта на ГИТ“, изтъкна той. „Напротив ГИТ и досега изпълнява контролните си функции и благодарение на усилията й от началото на годината са платени 14 млн. лева забавени заплати на работници“, заяви социалният министър.
„Предстои законопроектът да бъде гласуван в пленарна зала. От волята на депутатите ще зависи крайния вариант на закона“, каза още той.