Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът даде заден за застрояването по морето

17 май 2017, 10:15 часа • 3141 прочитания

ГЕРБ оттеглиха подкрепата си от законопроекта за промени в Закона за опазване на земеделските земи. Това съобщиха в парламента Цветан Цветанов, председател на ПГ на ГЕРБ, и бившия зам.-земеделски министър Десислава Танева.

По-късно и депутатите от ПП ВОЛЯ изпратиха позиция, чрез която изразяват несъгласието си с опитите на Обединени патриоти за прокарването на лобистки промени в Закона за опазване на земеделските земи.

Промените в Закона за земеделските земи, с които Обединените патриоти - част от управляващата коалиция - опитаха да прокарат улеснения за строителство по Черноморието, внезапно отпаднаха и от седмичната програма на Народното събрание.

Законопроектът, получил одобрението на земеделската комисия, но предизвикал протестите на природозащитници, не беше включен в дневния ред, гласуван днес, 17 май, от депутатите на първото за седмицата заседание на Народното събрание. Снощи обаче спорният проект присъстваше в проектопрограмата, качена на сайта на парламента, като първа точка в четвъртък.

Припомняме, че природозащитници се събраха снощи пред сградата на парламента на протест в защита на Черноморието.Те се обявиха срещу удължаването на срока за застрояване на земеделски земи с променен статут. Протестиращите настояват да бъдат оттеглени поправките, които дават още 3 години на собствениците на земи с променен статут да ги застроят. По действащото законодателство крайният срок за строителство върху такива терени е 23 май. Законопроектът, който предизвика протеста, вече е минал през Комисията по земеделие. Вносителите на промените уверяват, че целта е да се защитят дребни собственици на земя със среден и нисък доход, които били ощетени през изминалите години, да реализират инвестиционните си намерения заради "жестоката икономическата криза" и влезли впоследствие "административни забранителни актове и законодателни промени, които обслужват необществен интерес".

Поставянето на тези дребни собственици в неравностойно пазарно положение, според законотворците, е наказание и е несправедливо спрямо най-уязвимата част от българското население. Според вносителя става дума за стотици семейства, които са успели да сменят предназначението на едва 0,001% от поземления фонд.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес