Днес г-н Главчев обяви състава на новия-стар, служебен кабинет, а президентът Радев прие списъка. Калин Стоянов няма да е повече министър на вътрешните работи - очаквано след като се превърна в тежест. Който го назначи, той го и уволнява. Това се казва в позиция на ДСБ, разпространена до медиите.
Ето какво още се казва в позицията:
"Това уволнение не е отговор на основателните критики на ДСБ и нашите коалиционни партньори относно работата на г-н Стоянов, а демонстрация на това кой наистина управлява служебния премиер. Ярко доказателство за това, че политико-икономическият тандем Борисов - Пеевски продължава да действа в синхрон и в своя угода, е предложената за министър на транспорта г- жа Красимира Стоянова.
Още: "Нямаше кой": Главчев за промяната в МВР
Като дългогодишен служител в министерството тя е добре позната със създадената от нея мрежа от назначения в самото министерство, в държавни агенции и свързани търговски дружества. Публично известни са близките ѝ и дългогодишни връзки със самия Пеевски, братя Домусчиеви, ТИМ и други олигарси, както и с председателя на Върховен административен съд, където е съдия нейната сестра - г- жа Камелия Стоянова.
Още: Гвоздейков каза "сбогом" на политиката, ето и защо е сменен
В ДСБ следим с все по-нарастваща тревога действията на досегашните министри на транспорта по отношения на развитието на железопътния транспорт в България. Липсата на ясна и дългосрочна визия за развитие на сектора и работата на парче превръща железниците в златна кокошка за малцина, вместо в адекватна, модерна и бърза мрежа за придвижване на хора и стоки. Оценяваме предложението на г-жа Стоянова за поста не като решение, а като част от проблема в сектора.
Още: Политолог за "Главчев 2": Президентът надделя, направо "затвори гейма"
В края на тази година изтича договорът на БДЖ за ЖП превозвач. Към момента над 200 млн. лева е сумата, която се разпределя като годишна субсидия и компенсация за липсата на достатъчно пътници. Обстоятелството, че не се планира и инвестира в повече качество и достъпност на услугата, вместо да се отчитат загуби и плащат компенсации, е доказателство за умишленото подтискане на промените в железниците.
От предприетите, или по-скоро непредприетите в Министерство на транспорта до момента действия, е ясно, че целта е да се отложи процедурата за подписване на нов договор за ЖП превозвач с до 2 години – чрез регламентираната т.нар. „спешна мярка”. Ние приемаме, че единствено “пазарният принцип” следва да е водещ при определянето на превозвача на пътници в страната.
Още: Не успя да излезе от сянката на Пеевски: Божидар Божанов за втория кабинет на Главчев
Защо тогава още сега не започне нова, прозрачна процедура с широк кръг от заинтересовани лица, които да предложат качество на услугата, което всички ние заслужаваме? Кой се е подготвил за пореден път да се храни на държавната трапеза, а сметката да платим всички ние българските граждани? Дава ли това бавене “отсрочка” на “нашите фирми, за да могат да участват в процедурата? И това поредната процедура с ясен победител ли е? Това са въпросите, на които г-жа Стоянова трябва да даде отговор, не с думите, а с делата си. Това са въпросите, на които ние от ДСБ ще търсим отговор, защото общите ни пари трябва да подобряват качеството ни на живот, а не да се ползват за обогатяването на малцина".
Още: Евгений Кънев: България на Пеевски прелива от проруска пропаганда