Ще приемем решение, което да даде яснота в какви времеви рамки ще приключим проекта, говорим за цялостното приключване през 2022 година в най-тежките участъци Ботевград-Мездра и Видин-Ружинци.
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на брифинг в Министерски съвет след среща при премиера Бойко Борисов с граждани от Видин, Монтана и Берковица, които от седмици протестират с искане за изграждане на автомагистрала Видин – София, предаде агенция "Фокус".
„Инициативата на премиера беше изключително навременна. Успяхме да стиковаме нашите позиции. Те по-скоро не са се разминавали кардинално в нито една сфера. Това, което искат колегите са гаранции, тъй като наистина през последните 30 години в Северозапада специално за тези два проекта обещанията са били много повече от действията. Видяхме, че с изграждането на „Дунав мост-2“ на Видин вместо да се разреши проблемът на Северозапада, той се задълбочи от гледна точка на транспортната достъпност и придвижването. Както се казва: „Пътят отесня“. Тук коментираме за изцяло ново трасе, за изцяло нови габарити, в някои от участъците ще бъде скоростен път, в други с автомагистрални габарити“, отбеляза министър Нанков.
По думите му на срещата е било договорено на Министерски съвет следващата сряда да се вземе решение с конкретни срокове и ангажименти за изграждането на Коридор номер 4 в участъка от Ботевград до Видин – по протежението на път Е-79. „Те ще бъдат индикативни, разбира се, тъй като много от процедурите не зависят от волята на възложителя, на министерството и на Министерски съвет. Ще приемем решение, което да даде яснота в какви времеви рамки ще приключим проекта, говорим за цялостното приключване през 2022 година в най-тежките участъци Ботевград-Мездра и Видин-Ружинци, може би ще го разширим и до Монтана като по-тежък участък“, допълни министър Нанков.
„Ние нямаме размиване в позициите си, за нас винаги този път е бил приоритет и ще бъде. Факт е, че ще вземем подобно решение, за да бъдем отговорни, за да бъдем и конкретни, за да могат и колегите да следят поетите ангажименти от наша страна и те да се превърнат не само в реални дейности, но и в една инфраструктура, която Северозапада заслужава“, каза още той.
По отношение на тунела под прохода Петрохан регионалният министър обясни, че за там в момента се извършват геоложки проучвания, а веднага след тях ще бъдат възложени и прединвестиционните проучвания. „Петрохан ще бъде един от първите проекти в България, които се реализират под формата на публично-частно партньорство. Има инвестиционни интереси, но към момента не можем да предложим нищо, освен една инвестиционна идея. Когато сме готови в края на годината с геологията и предпроектните проучвания, ще имаме една база за привличането на чуждестранен интерес “, допълни министър Нанков.