Оповестяването на черни списъци е нацистки подход.
Това заяви адвокат Александър Кашъмов по повод изнесените от проруската партия "Възраждане" данни за подписка, в която са участвали над 800 учители. Те са изразили позицията си срещу поправките в Закона за училищно и предучилищно образование, в частта им, касаеща ЛГБТИ пропагандата в клас.
По думите му подобна практика е недемократична. „Тя не е и законна. Независимо, че този списък по принцип е с идеята да бъде публичен, препубликуването на селектирана част от него с цел да бъде извършена репресия спрямо тези хора не е позволена”, отбеляза юристът пред NOVA NEWS.
Още: Заплахи за здравето и обидни думи получил учителят, инициирал подписката срещу Закона за ЛГБТИ
Според българското законодателство, твърди Кашъмов, потърпевшите участници в подписката могат да търсят правата си по няколко начина. „В Наказателния кодекс съществува член, който гласи, че който чрез насилие, заплашване или по друг незаконен начин попречи на някого да осъществи своите конституционни политически права, се наказва със затвор или глоба. Ясно е, че целта на активистите на партията е да попречат на учителите да осъществят свое основно конституционно политическо право - свободата на изразяване на публично мнение. Второто нещо, което те могат да направят, е да бъде потърсена от Комисията за защита от дискриминация, защото това представлява подбуждане към дискриминация и тормоз по смисъла на Закона на защита от дискриминация и директивата на Европейския съюз”, допълни адвокатът.
Според него положилите подписите си в петицията могат да потърсят и защита от Комисията за защита на личните данни.
Още: Прокуратурата проверява черния списък с учители на "Възраждане", надигна се мощна вълна от реакции