Нови бойни самолети и кораби за армията ще има - поне според позицията на парламентарните комисии по по отбрана и по бюджет и финанси. Сумата, която ще се похарчи, е общо 2,5 млрд. лева.
Комисиите не само че одобриха проектите, но и обещаха да подкрепят още една сериозна инвестиция в отбраната - покупка на нови бронирани машини. Министърът на отбраната Николай Ненчев обяви, че проектът предстои да бъде внесен, след като финансовият министър Владислав Горанов е поискал да се преразгледа начинът на изплащане на машините, пише в. "Сега".
По отношение на ВВС само Велизар Енчев и Атанас Зафиров подкрепиха да продължим да разчитаме на старите руски изтребители МиГ-29. Според сметките им ремонтът и модернизацията им ще са по-евтини от купуването на нови самолети. Точно с ремонта на МиГ обаче имаме проблеми - руската РСК заплаши с иск заради споразумението с Полша, а то беше сключено заради авиониката - в момента МиГ-овете ни изглеждат на радарите на НАТО като вражески.
Пълната модернизация по натовски стандарти, в което се съмняват дори военните, както и ремонтът на МиГ-29 ще струват до 2030 г. 1,7 млрд. лв. В същото време покупка на 8 нови изтребители, наземното оборудване, въоръжението и обучението ще струва 1,5 млрд. лв. Оказа се, че в момента руските изтребители нямат и годно въоръжение, тъй като срокът му отдавна е изтекъл.
След решението на комисията проектите трябва да бъдат гласувани и в пленарната зала. След това от МО ще изпратят покани до компании, които да предоставят своите оферти. До този момент е ясно, че сред поканените ще са шведските "Грипен" (нови), португалските - F-16 (употребявани) и италианските "Юрофайтер" (употребявани). Очаква се да бъдат изпратени повече покани.
Дебатите около проекта за нови бойни кораби пък показват трагичното състояние на бойния флот. Оказва се, че след 3-4 години ВМС няма да имат годни кораби за плаване. Тогава ще бъдат пенсионирани старите руски кораби. В момента пробойните им в тях се запълвали с цимент. Част от депутатите поставиха под съмнение проекта заради слуховете, че се правят за определена фирма. Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт дори поиска да напише името й в запечатан плик, който да се отвори, след като бъде избран победителят. Забележките му обаче бяха подминати от ръководството на МО.