Служебният министър на енергетиката Росен Христов обяви, че в следващите седмици ще бъде обявена процедура за подбор на доставчик на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй". В момента желание за участие са заявили две компании - американската "Уестингхаус" и френската "Фраматом".
Темата предизвика размяна на остри реплики между бившия министър Александър Николов и Росен Христов, след като Николов атакува служебния кабинет за отмяна на решение на редовното правителство за диверсификация на източниците на ядрено гориво. Според него сегашната власт връща руското влияние в енергетиката ни, но с етикет "направено в ЕС".
Христов днес определи "Уестингхаус" и "Фраматом" като компании "с изключителна репутация". "Доставяли са гориво за подобни реактори. Очакваме конкурентна процедура и в най-скоро време да обезпечим доставките на гориво с източници, които не са свързани с Русия. Ориентираме се изцяло към европейски и американски източнизи на гориво. В най-скоро време очакваме да има подписани договори", коментира министърът.
ОЩЕ: Газ, горива, ядрено гориво - бившият енергиен министър разби сегашния точка по точка
В тръжната документация едно от ключовите условия за избор на доставчик е ангажимент за извозване на отработеното гориво, каза той и добави, че няма да се прави компромис. "Приоритет, както е ясно, е безопасност, техническа сигурност, отработеното ядрено гориво да бъде вземано и извозвано, а накрая остава икономическата част, която също е ключов елемент", допълни Христов.
От министерството поясниха, че 6-и блок е зареден с руско ядрено гориво и процесът по диверсификация ще започне доста по-късно, защото горивото е различно – това трябва да стане до 2027 г. Пети блок е зареден с такова, което ще бъде съвместимо с горивото от "Уестингхаус". За да стане това, трябва да се извърви целият лицензионен процес. "Има договор с "Уестингхаус". Надяваме се, че "Уестингхаус" ще спазят условията, а когато се окомплектоват всички документи, ще бъдат изпратени към Агенцията по ядрено регулиране, която да прецени. Тя може да привлече външни специалисти, които да дадат увереност, че новото гориво ще работи безопасно. До 4 г. трябва да стане само с американско гориво", уточниха от МЕ.
"И двете компании ще имат пред себе си едни и същи условия", каза Христов. "В рамките на БЕХ създадохме специално звено за ядрена компетентност, което в момента се попълва с експерти, включително международни. Искаме напълно безпристрастна оценка на всички участници в този процес. Целта е осигуряване на максимално добра среда и достъп до информация, те да извървят този процес, а офертата, която е по-добра технически и финансово, ще бъде тази, която ще бъде избрана".
До няколко седмици ще започне конкурентната процедура, очаква се процесът да отнеме месеци. "Има времево ограничение – 2024 г., но в никакъв случай няма да бързаме и да компрометираме процеса на доставка, няма да се правят компромиси", обяви министърът.
"В момента върви комуникация с електроцентрали от подобен тип. Проблемът е да намерим кой да произвежда – някаква алтернатива, отделно тези части да са лицензирани, регулаторът да ги одобри за употреба. Целта е да минимизираме зависимостта от руски доставки, разчитаме и на запаси, които имаме. До няколко години да сме напълно независими", каза Христов.
ОЩЕ: Александър Николов: Най-застрашената АЕЦ в света работи с горивото, което не искаме