Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Маргарита Попова: В България има дефицит на лидери

18 декември 2013, 09:22 часа • 23179 прочитания

Президентската институция има възможности да участва в предложения за изменения на някои норми в конституцията или да предлага по-широки промени. Ключовата дума обаче за промени в конституцията или за нов проект на основния закон, според мен като юрист общественик и политик, това е да има политически консенсус.

Това заявява вицепрезидентът Маргарита Попова в интервю за БГНЕС. Според нея, за да се стигне до евентуални промени в основния закон, преди това политическите сили в парламента и извън него трябва да започнат задълбочен професионален и отговорен диалог. Когато се постигне консенсус, вече може да се мисли за изменения на конституцията. "Президентската институция не може нито да ръководи, нито да наставлява, нито да инициира такъв политически диалог от страна на различни политически семейства или различни политически представители защото, според мен, това би могло да вкара институцията ни в капан, от който трудно да можем да излезем", предупреждава Попова. Тя напомня, че "по конституция президентската институция е безпристрастна и е единител на нацията".

Законите и конституцията дават много правомощия на хората във властта, твърди вицепрезидентът. Но аз като дългогодишен юрист, минал и през съдебната, и през изпълнителната власт, съм се научила, че и когато са ти дадени правомощия, трябва много да внимаваш как ги използваш, посочва тя.

Има сфери, където президентската институция може да лидира – това са хуманитарните въпроси, човешките права, въпросите от пряката демокрация. Точно за правата на човека президентската институция има възможност да стане притегателен център и лидер за промяна на конституцията, за което не необходимо свикване на Велико народно събрание.

Дошло е време в конституцията да вкараме института на конституционната жалба. Всъщност той изразява по най-добър начин върховенството и демократичността на правовата държава. Това е еманацията на правовата държава и на върховенството на закона. Конституционната жалба е възможността на всеки гражданин по определени въпроси да се отнесе за свое нарушено право пред Конституционния съд и да поиска на национално ниво да бъде защитено неговото право, подчертава Попова.

В интервюто вицепрезидентът Маргарита Попова се връща към стореното през отминаващата година. Разбрах, че отговорност се носи трудно, но точно затова трябва ясно да си дадем сметка на кого в ръцете я възлагаме - на можещите, на интелигентните, на умните, или на малодушните, на случайно срещнатите, на удобните. За да се носи отговорност, трябва да откроим хората, да ги намерим и да ги оставим да работят. В България има глад за лидерство, заявява вицепрезидентът. Тя уточнява, че това не е критика към някого, а по-скоро призив към хората, които имат потенциал да могат да съберат кураж, а останалите да се въоръжат със смелост и великодушие, за да можем да открием лидерите си, които са нещо повече от водач и могат да надскочат партийния ръст на партийния водач.

Разбрах още нещо от хората, които протестираха тази година, без значение кой на кое място изрази своя глас на недоволство или на претенция, бяха обединени от едно – водеше ги силата и желанието за по-добро бъдеще на всички нас в държавата ни.

Разбрах и нещо друго – че е необходимо да изказваш позициите си със своята лична, вътрешна убеденост и с желание наистина да работиш за общото и по-малко за личното, неприкривайки се зад чужди лицемерни каузи, които нямат нищо общо с това да можем всички заедно да придвижим държавата в една по-добра посока, заявява Попова.

За себе си казва: Аз съм човек на закона. Източниците на власт за мен лично са законът и моята кариера.

Народът ни е жаден за добро, за топлина, убедена е Попова. За проблема с бежанците у нас тя подчертава, че не е равнодушна към несправедливите оценки и у нас, и отвън към българския народ. Още през месец юни на организирана от мен конференция по темата Сирия и миграционния натиск на границата ни се обърнах към вас, медиите, с призива да опознаете проблема в неговата многоизмерност, да търсите и да показвате българската добросърдечност и щедрост. Българските граждани по места, които първи срещнаха и приеха чужденците, не са ксенофоби, каза вицепрезидентът.

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес