Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кунева все пак обещава румънски опит в борбата с корупцията

03 април 2015, 07:56 часа • 6006 прочитания

Не се нарича независима прокуратура и има много голяма разлика – няма една зависима и една независима прокуратура. Няма как престъпление, свързано с корупция, което да се гледа от независима прокуратура и например убийство, което да се гледа от зависима прокуратура. В Румъния им специализирана прокуратура – директорат, който е в рамките на системата на прокуратурата, поясни вицепремиерът Меглена Кунева пред Нова телевизия.

С румънския правосъден министър говорихме за техния опит, но вече в Румъния има обвинения, че тяхното звено действа като политическа бухалка. Това, което са направили северните ни съседи, е това, което направихме в България със Специализирания съд. Думата „специализиран” не произвежда по магически начин справедливост, подчерта Кунева. И припомни – в Румъния вземат служители от различни структури на правосъдната система, не само юристи и те работят под една обща шапка по определени случаи. У нас между ДАНС, правосъдното министерство и прокуратурата има сключено споразумение, за да се работи само по случаи за корупция, добави вицепремиерът.

Кунева смята, че до няколко месеца може да има резултат от работата на съдебната система, ако стратегията на сегашното правителство сработи. Става въпрос за т.нар. втори стълб – нов административен орган, с функции, които събират функциите на КПУКИ, на Сметната палата и БОРКОР. Ще се искаме възможност органът да разполага и с възможност да се занимава с банкова тайна, обясни вицепремиерът.

За назначаването на служители в този орган ще има тестове за лоялност, като България вече говори с международни партньори, за да оформи тестовете, добави Кунева. Тя посочи, че в този орган ще се подават сигналите за разлика между официални приходи и демонстриран стандарт на живот при някое лице – това ще е специализацията му. И за да се вижда как се върши работа, ще има външен одит всяка година. Ако съответната структура не работи добре, разпука се и се прави нов орган, категорична беше Кунева. Тя призна, че все още не е ясно дали органът ще е колегиален т.е. тип комисия или едноличен т.е. тип агенция. Вицепремиерът посочи, че тя подкрепя втория вариант, макар че призна, че ако човекът, управляващ органа, е неподходящ, може да има сериозни пропуски.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес