Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КС отряза ГЕРБ, няма да се занимава с въпрос за разследване на главния прокурор

28 април 2023, 14:37 часа • 1733 прочитания

Конституционният съд (КС) е отказал да се произнесе по питане на ГЕРБ за мястото на националното следствие в структурата на съдебната власт, съобщи lex.bg. То бе подадено в края на предишния парламент. По същество ГЕРБ искаха КС да каже дали противоречи на конституцията подчинението на следователите на главния прокурор.

Припомняме, че именно групата на ГЕРБ беше един от основните противници в предишния парламент на предложенията за законови промени, с които се предвиждаше създаване на механизъм за разследване на главния прокурор. Основният им мотив беше, че те са противоконституционни. Идеите бяха с различни вносители, но партията на Бойко Борисов не застана зад нито един от тях, въпреки че често прокламират как един от основните им приоритети е именно съдебната реформа. Такива промени са са свързани и с ангажимент на България по Плана за възстановяване и устойчивост.

Съдиите обаче заявявят, че вече са се произнасяли по въпроси, свързани с независмостта на магистратите и няма нужда да го правят отново.

"Без да навлизаме в други, по-широки импликации на проблема, бихме само отбелязали, че ако следователите и тяхната респективна организационна структура не бяха фактически изгубили високия си конституционен статут, може би в момента някои животрептущи въпроси като например "Кой да разследва главния прокурор" или "Кой да разследва корупцията по високите етажи на властта" нямаше да съществуват и щяха да са се решили от само себе си", пишеше в искането до КС. Още: Прокуратурата: Разследването на главния прокурор противоречи на законa

От искането на КС става ясно, че съдиите по-скоро не виждат проблем в това следствието да е част от прокуратурата. В него е цитирано предишно решение по сходен въпрос, в което се казва следното: 

"Следствието е най-тясно свързано с прокуратурата и при действие на новата уредба на Конституцията включването на следователите към прокуратурата не е "прехвърляне" към нея на нова дейност, а организационно рационализиране на разследващата дейност, която прокуратурата продължава да ръководи".

Затова в сегашното си решение КС посочва, че независимостта на магистратите се гарантира от това, че те се подчиняват само на закона при вземане на решения. Решенията за чисто организационната структура обаче се вземат на ниво закон, а не в конституцията, пише в решението.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес