Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Крадат се европари, те са наши: Крум Зарков за липсата на български прокурори в европрокуратурата

05 март 2023, 09:50 часа • 6144 прочитания

Има злоупотреба с евросредства - специално по отношение на политиката за въглеродните емисии, затова европейската прокуратура се намеси. Защо досега българските институции не са направили нищо е резонен въпрос. Това заяви служебният правосъден министър Крум Зарков по една от горещите теми на седмицата: Европейската прокуратура разследва измама за милиони евро, свързана с български електро- и топлоцентрали

Европейската прокуратура изследва в детайли сигнали за измами от страна на определени ТЕЦ-ове и незаконно обогатяване, подчерта Зарков.

"За Земята": ТЕЦ-ове, свързвани с Ковачки, са скрили 2 млн. тона CO2 и са си спестили милиони

Евросредствата не са нещо отдалечено от нас – това са и нашите пари, а когато някой си ги слага в джоба, не трябва да ни е безразлично, заяви министърът. Той говори и по темата за българските прокурори, делегирани към Европейската прокуратура. Трябваше да има квота от 15 прокурори, запълниха се 9 места, тръгнаха си трима, обобщи Зарков с уточнение, че е в контакт с европрокуратурата (конкретно с Лаура Кьовеши, европейския главен прокурор) по въпроса.

Преди да заговорим за саботаж, трябва да имаме достатъчно данни, каза още министърът пред Нова телевизия. Законово всичко е наред, материално трябва да се довърши сградата за тези прокурори – знам, че ВСС продължава дейността си.

Същевременно Зарков обяви за добри знаци ангажираността на думи от лидерите на „Продължаваме промяната“, Демократична България и ГЕРБ (конкретно Бойко Борисов) за т.нар. закон за контрол на главния прокурор – с механизъм, който предвижда кой се заема да го разследва при основателни данни и обвинител номер едно да няма йерархичен контрол над него. Това ще е символен знак, че няма никой над закона – дори този, който е отговорен за неговото спазване, подчерта Зарков.

ОЩЕ: Европрокуратурата води разследвания у нас, довели до близо 1 млрд. лв. щети

Министърът посочи и, че друг важен закон - този за личния фалит. Не става дума да ни се опрощават дългове с него, а да има разумен начин тези дългове да бъдат изплащани в случаите, когато е възможно и релевантно. Законопроектът е на обществено обсъждане.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес