Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой купува "златни паспорти" и защо е важно да се премахнат?

13 януари 2022, 14:25 часа • 12426 прочитания

39 руснаци и 20 "инвеститори" от Близкия изток са основната част от получилите от прословутите "златни паспорти", сочи разследване на Mediapool.bg. Но те далеч не са всички - общо 103-ма са облагодетелствани да се движат свободно в ЕС с наш паспорт. На седем от тях той е отнет заради установени от службите драстични нарушения. Най-честото от тях е купуване на държавни ценни книжа за поне 1 млн. лв., след което те бързо са били продавани - преди падежа им. Тоест, те не са направили никакви реални инвестиции.

Вчера правителството одобри промени в Закона за българското гражданство. С тях се предвижда да отпадне получаването на българско гражданство от чужденци срещу инвестиции.

Отмяната на "златните" паспорти се смята за едно от главните условия за приемането на България в Шенген и премахването на американските визи. 

България е заплашена с наказателна процедура от Европейската комисия, ако не прекрати тази практика. Ние сме е една от трите държави членки на ЕС, които продават гражданство - Малта и Кипър са другите две.

Към днешна дата 40% от 96-те притежатели на "златен паспорт" са руснаци, а от 20-те, дошли от Близкия изток, има четирима ливанци, четирима иранци, трима египтяни, либиец, йорданец, иракчанин, алжирец, инвеститор от Йемен, един саудитец и двама сирийци, сочи разследването. Осем са китайските инвеститори, трима са индийци, двама са пакистанци и един е от Виетнам. В списъка се нареждат хора от Чад, Бурунди, Бангладеш, Доминиканска република, четирима американци, един израелец и един турчин.

Още през 2018 разследване на "Биволъ" разкри, че част от обещаните от чужденци инвестиции, които са получили български паспорти, на практика не са реализирани. Справки в Търговския и Имотния регистър показват, че някои от тях просто са си купили скъпо жилище в България, но така и не са развили крупен бизнес, каквито са били прокламираните им намерения.

Внасяне на пари в българска банка е позволило на шестима чужденци да придобият българско гражданство.
В последните дни на 2021 г. депутатът от ДПС Делян Пеевски бе сред вносителите на законопроект, с който се премахва възможността за даване на "златни паспорти. Но малко след това Надежда Йорданова обяви, че 5 случая със сериозни нарушения при получаване на българско гражданство срещу инвестиции се разследват от ДАНС  по сигнал на Министерството на правосъдието.

Министър Йорданова посочи, че ДПС са закъснели с реакцията си, защото  още през лятото на миналата година служебният министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов е изпратил писмо до ДАНС за 47 случая, за които има съмнения за закононарушения. На практика това са повече от половината от всички процедури, приключили с указ за "златен паспорт" от 2013 г., когато влиза в сила тази законова възможност у нас.

През юни 2021 г. Пеевски, Васил Божков и свързаният с Пеевски висш служител на спецслужбите Илко Желязков станаха първите българи, санкционирани от САЩ по глобалния закон "Магнитски" заради "значима корупция". По отношение на Пеевски и Желязков имаше твърдения от американското за корупция при раздаването на български паспорти. 

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес