Към протестиращите днес жители на Триград се присъедини и кметът на община Девин Здравко Иванов. Пред журналисти той заяви, че е готов да обясни детайли, ако хората го питат. Отговори и на журналистически въпроси.
Г-н Иванов, хората от Триград излязоха на мирен граждански протест. Към този момент какви решения са взети?
До този момент междуведомствената комисия е одобрила нашето предложение и предстои да бъдат осигурени средствата от Министерския съвет. Провели сме обществена поръчка за най-компрометираните участъци. В момента тече срокът за обжалване. Някъде около 20-ти февруари изтича срокът. След това има известно време за проектиране и се надявам от началото на март да започнат да започнат строително-монтажните работи.
Опция за цялостен ремонт съществува ли, хората това искат?
След бедствието възложихме инженерно-геоложки доклад, който констатира, че освен тези участъци, има и редица други, които са компрометирани и опасни. При евентуално следващи бедствия е възможно да се срутят. В тази връзка ще направим всичко възможно, разбира се, със съдействието на държавата, да решим проблема. Инициирал съм среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството да се обсъдят възможностите как да бъде финансиран цялостен ремонт на пътя. Задължително той ще е свързан с проектиране. Общината ще го възложи най-вероятно тази година. Ако е възможно МРРБ да ни подкрепи и със средства за проектиране, ще е още по-добре.
Вашето присъствие тук означава ли, че подкрепяте мирния протест?
Моето присъствие е за да изразя позицията на общината. Хората имаха питания към нас какво сме свършили и ако имат въпроси към мен, да разкажа минута по минута, ден по ден какво е направено.
АПремиерът каза, че досега не е загубен нито ден. От ваша страна смятате ли, че сте действали адекватно във времето?
Категорично смятам, че сме постъпили адекватно, координирано, със съдействието на държавата и с поети ангажименти от държавата.
Не можеше ли ремонтът да бъде с пряко възлагане, заради спешността му?
След оглед с представители на Министерския съвет и на междуведомствената комисия, те казаха, че такъв е редът по правилника, по който действа междуведомствената комисия. За двата участъка, за които се изисква издаване на разрешително за строеж и пътят е този - чрез междуведомствената комисия, с проектиране, с одобряване.
И все пак можехте да го възложите пряко, по друг член от ЗОП, а вие избрахте публично състезание, защо?
Защото се чакаше проектиране, а и нямахме средства. Ако имахме осигурени средства от ден първи на бедствието, можехме да си го позволим.
Но сега ако се обжалва изборът, ще минат още шест месеца?
Да, възможно е. Надявам се да не се стигне до жалене. Ако се стигне дотам, ще изчакаме да минат съдебните процедури. Има правила, трябва да ги спазваме.
И сега, ако може по-конкретно като срокове - кой участък кога ще се прави?
Надявам се до 10-ти април да бъде извършено възстановяването изцяло на най-компрометирания участък. Паралелно ще се работи и по другите участъци. Ако технологично се започне работа в началото на март, до 10-15 март пътят ще бъде проходим за автомобили с изчакване. През това време фирмата ще продължи да работи и трайно ще възстанови пътната настилка.
Тоест, да очакваме туризъм през лятото?
Надявам се, правим всичко необходимо да има летен туризъм.
А как се справят с обходния път?
Вчера представители на Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) отново са били на терен и поеха ангажимент до началото на март, когато започнат СМР по основния път, обходният да бъде готов.
Имат ли заделен ресурс за това?
Директорът на ЮЦДП ме увери, че ще направят всичко възможно, имат и средства. Той ще бъде за високопроходими, не за леки автомобили.
Колко километра е?
6-7 км ще е обходният път. До Ягодина са още 7 км.