Властта не е на всяка цена, каузата е на всяка цена. Това заяви в интервю за БТВ премиерът в оставка Кирил Петков.
"Аз съм много горд от целия отбор на този кабинет, защото Кирил Петков е просто заглавието. Това, което направихме, е да спазим нашето обещание - нулев толеранс към корупцията. Вярваме, че пътят е много дълъг. Той ще бъде години напред", заяви той.
"Видяхме шестимата депутати, които се отцепиха от ИТН. Те осъзнаха, че предателството е към България и се присъединиха към нас. Това, което ни даде надежда е, че щом има 6, може да има още 6. И видяхме, че има даже повече от 6, но има страх към лидера на съответната партия", каза още той.
"Страшно е да кажеш "не" на един лидер, който наистина има така мафиотско поведение, има охрана= Говоря и за Слави Трифонов, и за г-н Борисов. Не знам дали знаете, но, отивайки при г-н Борисов с пурата, вие отивате все едно при някой от Сицилия. Така че да кажеш на такъв човек: "Аз съм смел, искам да застана с "Продължаваме промяната" и ще се отрека от стария модел", каза той.
Петков поясни, че не е ходил при Борисов, но тези маниери, които се отразили и на обзавеждането в Министерския съвет го накарали да промени обзавеждането в кабинета си. Преди това те били като в нощен бар. Според него "тези хора вкарват страх в техните депутати", част от които осъзнали, че това е грешен път и искат да са част от промяната, но "не им достиска" да вземат правилното решение. Петков обяви, че не ги обвинява, но заради това ще се наложи да се загубят още няколко месеца, за да се стигне до брой от 121 независими депутати.
"Не могат да разберат, че може човек да има влияние върху други хора чрез кауза. Ние даже не можем да си помислим за купуване и обещаване на постове. Няма как, защото утре тези хора някой друг ще ги купи и ще ги продаде. Нашата битка ще бъде години. На нас ни трябват сигурно 20 000 съмишленици, за да променим държавата", посочи Петков.
"Не можем да разчитаме на нито един депутат, който в 17 часа трябва да тича при г-н Борисов и да го пита за неговото мнение. Всякакви политически брокери се появяваха и казваха "ние имаме петима депутати, ние имаме деветима". В последните седмици чухме небивалици - всякакви хора с всякакви оферти. Това, че не успяхме вчера да стигнем до 121 е най-голямото доказателство, че не сме готови да търгуваме", коментира той.
Относно икономическата политика на кабинета, Кирил Петков заяви, че е направено така, че при най-засегнатите хора доходите да изпреварват инфлацията. "Опозицията се упражняваха през цялото време, а ние работихме от сутрин до вечер. Накрая постигнахме един растеж на икономиката в тази криза, който реално би Германия. Много се радвам, че ние бяхме по време на тази криза. Ако друго правителство беше в нея, щеше да се справи много по-зле, каза още Петков. Ако беше нормална икономика, бумът щеше да е много по-голям. Преодоляването на шока, ако ние бяхме взели тези 2 млрд. и ги бяхме дали в ръцете на 8 строителни фирми, чувството от тази криза за щеше да е много по-сериозно", допълни Петков като оцени работата на кабинета за справяне с кризата с петица.
"Газът, който ще потече по гръцката връзка, е 3 пъти по-евтин от този на "Газпром". Това е безпрецедентен успех. Политическата криза ни прави малко по-недобри преговарящи в международен план, защото инвеститорите не знаят колко време ще важи още думата на това правителство", добави той.
"Напоследък следя – когато Борисов казва нещо, трябва да търся истината в обратната теза, той прочете доклада на АДФИ като дявола евангелието". Така Кирил Петков коментира думите на Бойко Борисов, че в доклада на АДФИ за магистрала "Хемус" не са открити нарушения. "Той вижда, че няма нарушения в АПИ, но не поглежда фирмите под АПИ. Той трябва да изчака още малко, за да види огромните нарушения, които АДФИ ще отразят. Те само дават информация, ЗОП не е спазен. На страница 19 има сумите, по които АПИ е ценообразувала, са много завишени, може би 10 пъти. Този доклад е в отговор на питане от прокуратурата", обясни Петков.
На въпрос кой визира, като казва "Бебетата на Гроздан" Кирил Петков заяви, че регионалният министър е наричал така фирмите, които са чакали да им се плати за пътните ремонти. "Той казваше: "Моите бебета почват да плачат". Гроздан казваше, че те трябва да си получат парите, че пътищата са в ужасно състояние. С това сме съгласни, те наистина са в ужасно състояние, но ако не е прозрачно финансирането, те ще останат такива", категоричен бе Петков.
"Френското предложение за Северна Македония беше изключително добро. И това е начинът българската позиция да бъде приета и като европейска", каза още той по въпроса със Северна Македония. Според него в Скопие трябва да осъзнаят, че трябва да го приемат. "Ужасно би било Албания да продължи, а РСМ да остане", категоричен бе премиерът.
Той оцени високо работата на Бойко Рашков. "Той работи много, но се сблъсква със стена –досега има над 100 преписки, постоянно ги подава към прокуратурата и нищо. Смятаме, че Рашков много добър както за МВР, така и за КПКОНПИ. Но докато не сменим прокуратурата или не дадем повече права на КПКОНПИ, големият пробив не може да се случи. Затова започнахме да работим с Европейската прокуратура, но там нещата административно текат по-бавно", заяви още той.
"Още не вярвам, че прокуратурата не е разпитала чрез видеовръзка Васил Божков. Да не иска да направи тази видеовръзка с всякакви извинения, е безпрецедентно", коментира още Петков случаят около обвиненията от бизнесмена срещу Борисов и Горанов и последвалият арест на двамата през март, който беше обявен за незаконен.
Относно гласуването за отстраняване на Иван Гешев, той обяви, че Висшият съдебен съвет също трябва да бъде сменен, както и инспектората към ВСС. "Докато нямаме истинско мнозинство в парламента, което да иска тези промени, това остава една мечта. БСП искаше, но е въпрос към тях защо членовете им във ВСС подкрепиха Гешев", уточни той. "Независимо кое е следващото правителство, ако не опита да направи промените в съдебната система, ще трябва да обясняват защо изпускат тези пари от Плана за възстановяване", предупреди Петков.
"Г-жа Митрофанова от самото начало беше много агресивен дипломат. Русия ни сложи в листа на вражеските държави, едностранно спря газа и тук нищо не направихме. Има български политици, които са имали взаимовръзка, с руските дипломати за въздействане върху българската политика", категоричен бе той, като отказа да назове имена, тъй като информацията е класифицирана. "Ако ги кажа, г-н Гешев още след предаването ще ми повдигне обвинение", уточни Петков.
Относно третия мандат – ще преговаряме и с БСП, и с ДБ, ако ни покажат как може да има управление, без то да зависи от Борисов, Пеевски и Слави Трифонов. Ако идеята е да си затворим очите и кажем: "Слави и неговият приятел Орлин Алексиев са се променили" – това няма как да стане", каза още той.
С израза във фейсбук "меки диалогични китки", което по-късно премиерът в оставка изтри, искал да каже, че ПП няма да пречупи принципите си. "Властта не е на всяка цена по никакъв начин. Вече направих крачка встрани, но не бих направил крачка встрани заради принципите, които следваме, и политиките, които водим. Не се сърдя на Корнелия Нинова, те имат своите избиратели, които реагираха недобре на изгонването на дипломатите", каза още той.
Относно евентуално бъдещо явяване в общи листи с Демократична България, Кирил Петков уточни, че такъв разговор към момента не е воден. "Сигурен съм, че те са много близки наши партньори и в едно бъдещо управление ще бъдем заедно", заяви Кирил Петков.