Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви идеи за промяна на Конституцията има СДС?

27 август 2020, 13:13 часа • 4802 прочитания

Днес (27 август) СДС внесе в Народното събрание своите предложения за промяна на Конституцията на Република България, съобщиха от централата на партията.

В писмото, адресирано до председателя на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева, се казва следното: "За три десетилетия стана пределно ясно, че несъвършенства на сегашната Конституция трябва да бъдат поправени. Ние от СДС от години заявяваме, че са необходими промени в основния закон. В настоящия момент, предвид осъзнатата необходимост от промени в Конституцията както от управляващата партия, така и от протестиращите граждани, и във връзка с внесеният от ПП ГЕРБ проект, СДС предоставя на Вашето внимание своите предложения за промени в основния закон на Република България". 

Промените, които СДС предлага, са следните:

1. Свикване на Велико Народно събрание. Промяна в Конституцията и разпускане на института Великото народно събрание.

2. Състав на Народното събрание:

Двукамарен парламент:

Горна камара с мандат 5 години, избрана мажоритарно, на базата на съответните избирателни райони, с еднакъв брой народни представители от всеки избирателен район, независимо от броя на населението

Долна камара с мандат 4 години – пропорционално избрани народни представители, отговарящи на броя на населението в съответните избирателни райони.

СДС подкрепя идеята за намаляване на броя на народните представители.

3. Непряк избор на президент. Държавният глава да бъде избиран от Народното събрание с 2/3 на съвместното заседание на двете камари.

4. Премахване на длъжността вицепрезидент. При невъзможност президентът да изпълнява функциите си, те да се поемат от председателя на Горната камара, като до 60 дни се избира нов президент.

5. Ново административно деление и намаляване броя на общините, с цел подобряване качеството на обслужване на гражданите и в съответствие с европейските стандарти:

– Въвеждане на второ ниво на местно самоуправление и пряк избор на областни управители и областни съвети.

– Финансова децентрализация и оставяне на част от данъците в общините и регионите

6. След избиране на „тримата големи“ в съдебната система от ВСС, техните кандидатури да подлежат на одобрение с 2/3 от Народното събрание, на съвместно заседание на двете камари, след което Президентът да издава Указ за назначаването им.

"Убедени сме, че постигането на политическо съгласие по горните предложения, ще доведе до реална смяна на модела и голяма стъпка в нашето историческо развитие като нация и общество", казват още от СДС.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес