Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е целта на Гешев с проверката на приватизацията?

15 февруари 2020, 12:50 часа • 20388 прочитания

Разпоредената от главния прокурор Иван Гешев проверка на целия процес по приватизация очаквано разбуни духовете и предизвика редица коментари.

Мнозина се запитаха: Какво цели главният прокурор с тази проверка? Популистки ход ли е това или ще има нови обвиняеми? Ще бъдат ли наказани виновниците за източените и ликвидирани предприятия? Възможно ли е изобщо да се направи нещо, след като е минало толкова време?

"Това, което сега се прави от главния прокурор Иван Гешев е задоволяване на дефицит на справедливост, който 20-30 години не е задоволен", смята бизнесменът и зам.-председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Красимир Дачев, който участва в сутрешния блок на bTV.

Дачев припомни, че през годините сме говорили как намалява търпимостта на хората към несправедливостта и в обществото има чувство за неудовлетвореност от дефицита на справедливост.

"България беше ограбена в огромен мащаб от огромни банки, групировки, бизнес групировки, силови групировки", каза в сутрешния блок на БНТ бившият вицепремиер проф. Димитър Луджев. По негово мнение прокуратурата през цялото това време не е направила нищо по отношение на тези дела, както и по отношение на приватизационните.

Той обясни, че само нереализираните вътрешни задължения, които са рефлектирали върху фалита на банките, през 1994-95 г. година са били към 12.5 млрд. долара. "Нещо да се е случило през това време? Прокуратурата нещо да е направила по тези дела, да не говорим по приватизационните?", попита риторично Луджев.

По негово мнение в момента просто се заблуждават хората. Според бившия политик става дума за акция на премиера Борисов и на главния прокурор Гешев за сплашване на бизнеса. Всички сключени сделки са законосъобразни, дори тези, които са явно грабителски и осъдителни, категоричен е той.

Каква трябваше да е приватизацията?

Приватизацията не е трябвало да бъде преминаване на собствеността в някакви частни ръце, а форма на модернизация. "В пика на приватизацията една голяма сделка се правеше около 18-20 дни. Една сделка на общините се правеше за една седмица", спомня си Луджев.

Според него ефективната стратегическа приватизация е била пренебрегната, защото от нея нямали полза нито политиците, нито родните бизнес и силови групировки, които са източвали предприятията.

"Както се оказа по-късно 83% от държавните активи бяха ликвидирани. А пък политиците и управляващите, които направиха приватизацията, те нямаха интерес. Не можеха да вземат големи пари от западни инвеститори, трябваше да вземат комисионни. Комисионните можеха да им дадат родните другари", обяснява бившият политик.

Кои са виновниците?

Обикновено когато се говори за "виновник" за приватизацията се посочва името на бившия премиер Иван Костов. "Разбира се, той има огромна вина", потвърждава Луджев и твърди, че Костов е знаел, че приватизацията е трябвало да бъде от друг тип.

Според Дачев Костов бил единственият, който намерил политическата воля и сила да действа. "Без саможертва не можеш да направиш нищо", посочи бизнесменът.

Самият Дачев призна, че е бил консултант и купувач на над 10 приватизирани предприятия. Той няма никакви притеснения от проверката на ДАНС. Даже бил съдил Агенцията за приватизация, защото го били обвинили, че нямало инвестиции. Бизнесменът призова да не се говори емоционално по темата. Сега е много лесно да се говори, но данните са живи и винаги може да се провери, изтъкна Красимир Дачев.

"Кой е виновен може да се види най-добре в един доклад, който ген. Атанасов представи през 1999 г. година на Костов". В доклада били показани начините, по които даден министър е свързан с определена групировка, какво се прави, какви са далаверите. "Там са имената на тези, които имат най-голям принос", посочи бившият вицепремиер.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес