Председателят на парламентарната бюджетна комисия и депутат от ДПС Йордан Цонев опроверга информациите, че се готви да става шеф на Сметната палата. Цонев не смята да оглавява никакъв административен орган и ще изпълнява задълженията си като народен представител.
„Във връзка с тиражираните в някои медии слухове, че се готвя да оглавя Сметната палата или друг регулаторен орган, заявявам, че това не отговаря на истината - се казва в него. - Аз съм народен представител, чувствам се компетентен за работата, която извършвам, като председател на бюджетната комисия в 42-ото Народно събрание и единственото ми желание е да изпълня ангажиментите си към избирателите.
Тези слухове са примитивен опит внесеният от мен и колегите ми нов закон за Сметната палата да бъде редуциран до лични амбиции. Доказателство за думите ми е чл. 5 от проектозакона в ал. 2, точка 2 - който казва: За председател и членове се избират лица, които: не са били членове на правителството, народни представители, ръководители на централен или местен орган през последните три години, предхождащи избора.
Това е текст, който аз съм написал и подписал. Целта на законопроекта е да подобри работата на върховния одитен орган на страната чрез възстановяване колективния модел на функциониране, какъвто е бил през цялата история от създаването си през 1880 година".
Както е добре известно, Народното събрание подготвя нов закон за Сметната палата. Той предвижда създаване на деветчленна колегия, която да ръководи институцията, вместо сегашната тричленна. Изискването за членовете на колегията е да имат десетгодишен общ юридически или икономически опит, а за председателя – 15 години. Според законопроекта се премахват като одитни ръководители директорите-професионалисти. Действащият закон изисква за тях 7-годишен специализиран професионален стаж, свързан с одита, тъй като одитните директори имат ключова роля за налагането на високи професионални стандарти за качество в одитния процес. Вместо това сега това изискване отпада.