Енергийният сектор отново се превърна в поле на скандали, след като червеният депутат Жельо Бойчев публикува във Facebook два документа относно "Южен поток". Според Бойчев първият е електронно съобщение, пратено от iPhone, от служебния министър Васил Щонов до лице на име Леонид, а вторият е от зам.-шефът на "Южен поток" от руска страна Алексей Сребряков. Ето как Бойчев коментира съобщенията:
"Преди няколко седмици получих няколко документа от кореспонденцията по проекта "Южен поток" от времето на служебното правителство на г-н Близнашки. Реших да ги покажа публично за да може всеки да прецени и си направи изводите за т.нар. "прогресивни" и "реформаторски" настроени управляващи. Ясно се виждат двойните стандарти и лицемерието на тези хора. Според мен част от причините проекта да бъде спрян се крият и в този подход от наша страна. Пред руската страна да твърдиш, че подкрепяш проекта, а пред САЩ и ЕС да се опитваш да търсиш дивидент за спирането му. Задавам си въпроса кога са искрени тези хора? Когато президента Плевнелиев твърди, че Русия е едва ли не агресор и води информационна война с нас или когато неговия служебен министър пише тези писма на Газпром. Когато ГЕРБ в своята предизборна кампания обявяват проекта Южен поток за приоритет или след това когато вицепремиера Румяна Бъчварова обявява Борисов за герой заради това, че е спрял три големи руски проекта.
Не знам само колко приятно ще бъде на нашите европейски партньори след като видят как кореспонденцията помежду ни се препраща на трета страна. Или как борците против проекта са били готови да заплатят аванс за започване на строителството.
За морал не искам да говоря, нека всеки сам за себеси даде оценка на подобно поведение.
Приятно четене!"
Припомняме, че в официалната биография на министър Щонов не е споменато той да владее руски език. Ето и абсолютно точният превод - едно към едно, на този документ:
Скъпи, Леонид,
Преди всичко бих искал да се извиня за немного координираният подход по отношение на днешната среща. Не очаквахме, че срещата ще се състои толкова бързо. В момента се подготвяме за среща в европейската комисия през следващата седмица. Прилагам позицията на българското правителство относно Infringement Procedure 2014 2076, която беше приема от Министерски съвет. Тя бе изпратена на 2 юли (независимо от това, че в документа е указано, че това е проект, но това е финалната версия) за изпълнение на 30-дневния срок за отговор. Ние не сме получили формален отговор от Еврокомисията. По отношение на 6418 (Закона за енергетиката) ще уточня утре (бел. ред. - 6418 е номерът на запитването на ЕК относно промяната на Закона за енергетика, с която БСП искаше да вкара термина "морски газопровод". Според критиците този термин щеше да облекчи Русия и да помогне за заобикалянето на Третия либерализационен пакет). Относно юридическите ни консултации с европейската комисия ние се придържаме към линия, която късан предишното правителство, както може да видите в приложения отговор.
Относно икономиката на проекта (което представлява търговски въпрос, то това са изключително взаимоотношения между руската и българската страна, което няма нищо общо с Еврокомисия. Нашата загриженост се състои в това, че газопреносната система не е бил финализиран и по наша оценка ние не сме длъжни да харчим пари на ЕРС (engineering, procurement, construction)- договор докато не бъдат подписани юридически обвързващи (или поне задължаващи руската страна) предложение за очакванията за доходите от транзита. Документите, които аз разгледах (финансовия модел и ГТС), бяха в полуготово състояние, не съм получил (видял) Основните условия на ГТС (GTA Term Sheet), което обяснява сложността за мен по дадения въпрос). Освен това трябва да се формализират транзитните платежи по транспортирането на в Турция, по такъв начин, че Южен поток да не оказва негативно влияние на доходите на България.
Предлагам следните стъпки:
1. Продължаваме преговорите с Еврокомисията по правовите въпроси и разчитаме да работим съвместно с вас, за да се разсее обезпокоеността.
2. Приключваме обсъжданията по подготвителните дейности и предполагаемите загуби, след което ще отговорим на писмото ви и ще ви позволим да продължите подготвителни работи.
3. Придвижваме се по общите условия за изграждане на газопровода и Основните условия. Веднага след като се убедим, че проектът няма да донесе рискове за българските данъкоплатци и че нашата БВП е защитен, предполагайки, че ще има прогрес в преговорите с Европейската комисия по юридическите въпроси, тогава:
4. Ще бъдем съгласни да направим авансово плащане, което да ни позволи да започнем строителството.
Мисля, че този подход ще позволи да спазим срока на проекта – 15 декември 2015 година, като и да бъдат управлявани рисковете от страна на България.
С уважение,
Васил Щонов
Изпратено от iPhone
Andrey Kompaniets
А ето и преводът на писмото на Сребряков:
До Е.М. Бурмистрова
Скъпа Елена Викторовна!
В Департамента за управление на проекти на 26 август 2014 година е била изпратена позицията на служебното правителство на Р България относно финализирането на условия за Споразумението за транспортиране на газ по газопровода Южен поток, а така също и съгласуването на условия на транспортиране на руски газ по съществуващата газопреносна система на България (приложено).
Отчитайки важността на повдигнатите въпроси, а така също и тяхната взаимовръзка с началото на строителството на газопровода Южен поток в България, ви моля да дадете поръчение да се активизира преговорния процес по финализирането на условията на Споразумението за транспортиране на газ по газопровода Южен поток.
Освен това Ви моля да дадете указание за участието на представители на „Газпром експорт” в съвещание за въпросите на разглеждането на финансовия модел на проекта, чиято презентация ще бъде проведена от „Газпромбанк” на 29 август 2014 г. в София 14,00 ч., в офиса на Български енергиен холдинг.
Лице за контакт от South stream Bulgaria AD – Игор Анатолиевич Йолкин (Елкин), изпълнителен директор, тел. +359 888 47 4040.
Приложение към текста: 1 лист
А. М. Сребряков