Изборният кодекс не отговаря на дневния ред на обществото. Това каза лидерът на "Български възход" Стефан Янев по време на брифинг в Народното събрание.
ОЩЕ: Промените в Изборния кодекс влизат за второ четене в парламента
Янев критикува дневния ред на Народното събрание. "В условия на инфлация, на ситуация, в която всеки е загрижен за утрешния ден и за плащането на сметките, изместването на дневния ред по отношение на дебатите при гласуването по Изборния кодекс, не отговарят на дневния ред на обществото", заяви лидерът на "Български възход".
Янев отговори дали форсирането на изборното законодателство намалява шансовете за правителство, като каза, че това е въпросът.
"Всички партии, представени в този парламент, по един или друг начин казват, че основен приоритет е съставянето на мнозинство. При положение, че се занимаваме с Изборния кодекс с неясна перспектива дали парламентът ще е в състояние да излъчи правителство, излиза, че наливаме вода в мелницата, които говорят за разделителни линии. Диалогът и разговорите за съставяне на възможно мнозинство трябва да продължат", смята Янев.
Според него, ако този парламент има време да работи в следващите години, ще има време да се справи с Изборния кодекс.
ОЩЕ: Стефан Янев за правителство на малцинството: Нека да говорим за детайлите
Янев отново коментира идеята на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" за правителство на малцинството с втория мандат без да водят разговори, като той отчете, че диалогът е в основата и разкритикува воденето на декларативна политика.
Лидерът на "Български възход" коментира бавенето на мандатите. "Едновременно и бързането не е добра идея и прекаленото бавене не е добра идея. Въпросът е да има конструктивен разговор", смята той.
Стана ясно, че партията на Стефан Янев настояват за решения в интерес на българските граждани и обществото. Тезата разви депутатът Георги Самандов. "На 6 октомври ЕК прие регламент, който накратко се изразява в три основни стъпки: първата стъпка е намаляване на консумацията на електрическа енергия, втората стъпка е събиране на свръхпечалбите на всички производители и целевото им преразпределение към домакинства. В тази връзка от самото начало на конституирането на този парламент, ние апелираме за правилно прилагане на този регламент", обяви Самандов.