По данни на НСИ заплатите в туризма са най-ниски. На местата, където туризмът е целогодишен, тези възнаграждения стигат. Където обаче сезонът е кратък, трябва да се увеличат заплатите или да се внесат недостигащите работници. Това коментира министърът на туризма Илин Димитров пред Нова тв. Той посочи, че на местата с целогодишен туризъм няма отлив на кадри.
Според него ключови за туризма са 9% ДДС и таван на разходите.
Относно цената през зимния сезон министърът посочи, че предизвикателствата пред хотелите са свързани с разходите. „Цялата стойност на туристическия продукт е свързана с много елементи - ток, заплати, газ, пелети, логистика, стойност на храна и напитки. Всичко това се вдига. Със сигурност ще има покачване, което ще е разумно. Записванията за зимния сезон вървят добре. Едно шоково поскъпване обаче би спряло тази тенденция”, добави Димитров.
Ключово според министъра е да продължат компенсациите за тока за хотелиерите и мерките около ДДС. „За това ще трябва да се бори следващото правителство. Важно е 9% ДДС за ресторантьорите, ако го направим 20%, голяма част от тях ще фалират. Ключово важно е да се сложи и таван на енергоносителите. За да могат хотелиерите да изчислят колко им струва продуктът, за да го продадат. Сега стреляме в тъмното. Трябва 9% ДДС, ясни рамки и таван на разходите”, е мнението му.
Той поясни, че най-голям отлив през лятото има при немските туристи. Летният сезон обаче бил малко по-добър от очакваното. „Хотелиерите имат печалба, те бяха гъвкави”, добави министърът на туризма.