Сега започва сезонът на ремонтите, но е почти невероятно строителните фирми да са съгласни да ремонтират пътищата, докато държавата им дължи 1,2 млрд. лева. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов в предаването "Защо, господин министър?" по bTV.
МРРБ не разполага с нужните 550 млн. лева, за да се разплати със строителните фирми. Те трябва да бъдат взети от други пера в бюджета на министерството, а после да му бъдат възстановени при актуализацията на бюджета през лятото. Това е договорено с премиера Петков и финансовия министър Василев.
Преди да разплатят дължимото, Министерството на регионалното развитие и Министерството на финансите очакват заключенията на специална комисия, която разследва цените на пътните ремонти. Всяко плащане трябва да бъде одобрено от тази комисия, както и от КПКОНПИ. "Щом е минало през експертната комисия, значи ще мине и през всички други комисии", убеден е Караджов.
Ремонтите, за които строителните фирми очакват да им се плати, са извършени отдавна. Регионалното министерство ги проверява и щом излязат резултатите от проверката, ще може да се говори конкретно и детайлно за качеството и цените на всеки един от тях. "Това трябва да стане преди да се плати", категоричен е Караджов.
Договорите за ремонт и поддръжка на пътища са различни от скандалните инхаус процедури, посочи той.
Не мога да накарам нито един мой служител да извърши възлагане, камо ли разплащане, призна регионалният министър.
Казусът с плащането на парите за пътища
Караджов разказа за срещата си с премиера Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев, където се е решило как ще се плащат парите за пътища.
По думите му проблемът с пътищата е заложен от предишното управление. Правителството на ГЕРБ възложило на строителите поръчки за 711 млн. лева, а реално насочили към тях 3,3 млрд. лева. Караджов и Василев са сезирали прокуратурата за тази огромна разлика. Именно тя блокира всяка нова поръчка за ремонт и строителство на пътища.
По думите на Караджов всичко по сключените договори е изрядно, с изключение на възлагането, което е 4 пъти по-голямо.
Имаме 278 заварени обекта из цяла България: изровени пътища, недовършени мостове, тунели с недовършено осветление, за които висят наказателни процедури. Караджов е искал да се предложи на Народното събрание тези обекти да бъдат довършени, защото иначе е трябвало да останат в това състояние. Караджов: Състоянието на пътищата е отвратително, някой трябва да изпие горчивата чаша
"Това решение в Народното събрание не е самоинициатива и мое хрумване, то е следствие на анализ, изработен в кухнята на нашата коалиция и е представен на всяка една от групите в нея", заяви Караджов. "Бламирате премиера си": Парламентът пак отложи решаването на проблема с АПИ
Битката за управител на БНБ
Регионалният министър коментира и ситуацията около процедурата за управител на БНБ. "Трябваше да имаме повече от една кандидатура, за да се избере най-достойната. Винаги съм вярвал в състезанието, управителят на БНБ трябва да бъде избран надпартийно. В случая отиваме към една кандидатура, това също е вариант", посочи Караджов.
Той подкрепя кандидатурата на Любомир Каримански. "И двамата (кандидати, б.р.) имаха възможност да отговорят на всички нападки и всички компромати, които се изсипаха върху тях. Така е в състезание, за всеки може да се каже всичко. И двамата отговориха на тези нападки", смята регионалният министър. Тошко Йорданов обвини Петков и Василев в политически рекет
По думите му казусът около кандидатурата на Каримански се е превърнал в разменна монета за поддръжката и ремонта на пътищата. Когато животът на хората е поставен на карта, това как ще бъде избран гуверньора на БНБ е много несериозно, категоричен беше Гроздан Караджов. Тошко Йорданов: МРРБ е разменна монета да оттеглим кандидатурата на Каримански