Трябва ли да плащаш данъци в България, за да гласуваш? Външният министър Светлан Стоев коментира, че има такава идея, но това не значи, че е приета – същото казаха от пресцентъра на финансовото министерство с мотив, че финансовият министър Асен Василев единствено е искал да повдигне дебата.
Какво е предложението - от избирателните списъци да изпаднат хора, които не плащат данъците си в България, и такива, които нямат валидни лични карти и международни паспорти.
Ако българите от чужбина трябва да си плащат данъците в България, ще бъде много сложно. Да се слага на едно ниво плащане на данъци и гласуване е абсурдно и антиконституционно – да не говорим, че сме подписали куп документи като Лисабонския договор. Самата Конституция гарантира, че всички българи имат равни права, но българите в чужбина не сме забелязали да имаме равни избирателни права – гласовете ни се наливат в секции в чужбина, но това не са техни представители. Сега има избирателен регион "Чужбина", но без мандати – какво означава това? Така журналистът Румяна Угърчинска, която работи във Франция, коментира пред Нова телевизия темата с изчистването на избирателните списъци от "мъртви души".
Угърчинска директно използва думата „дискриминация”: Сещаме се от избори на избори. Тя даде пример с конституционна поправка във Франция от 2007 година – направени са избирателни райони зад граница, но след преброяване колко са френските граждани, живеещи в чужбина. Защото законите, които Франция приема, важат и за тези нейни граждани, живеещи и пребиваващи зад граница, е тезата на журналистката.
Ако има активна регистрация, ще се знае колко избиратели има в съответен район – за да се обособят избирателни райони според броя хора, обобщи Угърчинска. Тя е категорична, че е задължение на всеки гражданин да си поддържа документите.
Използването на машинно гласуване затруднява вотът зад граница. Най-лесното решение е електронното гласуване, надявам се, че ще стане, завърши Угърчинска.