"Дори президентът да не се яви за клетвата на новоизбраните членове на Конституционния съд, решаващ е техният избор от Народното събрание. Тоест, те могат и са длъжни в седемдневен срок да встъпят в длъжност от техния избор."
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Това каза адвокат Михаил Екимджиев. Поводът за коментара му са различни експертни оценки в публичното пространство, които припомнят случая с провалената клетва на съдия Марковска с Конституционния съд, след като тогавашния президент Росен Плевнелиев напуска залата.
Още: Уменията на Атанасова са като на Филип Димитров: Експерти за избора на конституционни съдии
"Това дали ще присъстват президентът, председателят на Народното събрание и на двете върховни съдилища, е по-скоро някаква церемония за тържествено завършване на фактическия състав на тяхното встъпване в длъжност", добави Екемджиев.
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Той подчерта, че новите съдии Десислава Атанасова и Борислав Белазелков е напълно възможно да участват при разглеждането на тези вече три дела, по които има жалби срещу техния избор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
"Ако можем да съдим от изявленията на Атанасова, тя няма нито морални, нито юридически скрупули да не участва и да не гласува в това", каза адв. Михаил Екимджиев пред Euronews Bulgaria.
Още: Протест срещу избора на новите членове на КС
"Така че, те ще встъпят в длъжност и това ще остане просто да си чешем езиците по телевизионните студия", допълни той.
Още: Лена Бориславова: Лично съм била свидетел как Пеевски заповядва и ГЕРБ изпълняват
Още: Гроздан Караджов: Шест пъти дронове са навлизали над летищата у нас през 2024 г.
Оценката му за самата процедура той описа така: "Пълни юридически профани биват назначавани в този най-висш съд и заради тях дори се лансира нелепата опорка, че той не е съд. Конституционният съд е висш съд, в който ние, гражданите, като суверен, даваме нашите избраници в парламента тогава, когато те се отклонят от обществения договор и приемат закони, противоречащи на Конституцията", подчерта юристът.
Още: 14 Адвокатски колегии искат НС да отмени решенията си за Атанасова и Белазелков