Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Един лев партийна субсидия - мина, ама не мина

05 май 2021, 14:53 часа • 8633 прочитания

Депутатите не намалиха размерът на държавната субсидия за един получен действителен глас за политическа партия или коалиция на 1 лев. По този начин субсидията си остава 8 лева.

Комичният момент беше, че първоначално предложението на "Има такъв народ" беше прието.  При първото гласуване предложението беше подкрепено от мнозниството, но Джейхан Ибрямов от ДПС поиска прегласуване и при второто гласуване предложението не бе подкрепено.

Първоначално той беше одобрен, но с едва 93 гласа "за" срещу 87 "против" и "въздържали се". Повечето гласове дойдоха от хората на Трифонов и Борисов - 46 гласа от "Има такъв народ" и 37 от ГЕРБ-СДС, а също 9 от "Изправи се! Мутри вън!" и един от "Демократична България".

При прегласуването предложението събра едва 76 гласа, тъй като подкрепата от страна на ГЕРБ-СДС рязко отслабна - само 20 гласуваха за него. Единичният глас от десницата също се оттегли.

А срещу законопроекта се оказаха заедно в пълен състав БСП, ДПС, "Демократична България и заедно с част от ГЕРБ-СДС и от двама от "Изправи се! Мутри вън!" - общо 92-ма "против" и "въздържали се".

Повече от 4 часа народните представители дискутираха каква да бъде партийната субсидия.

В началото на дебатите депутатът от ИТН Филип Станев представи мотивите за предложението. По думите му намаляването на партийната субсидия от 8 лева на 1 лев ще спести на българските граждани над 21 млн. лв.

Дебатите обаче преминаха с множество спорове и разногласия относно предложението на ПГ на „Има такъв народ“. Противоречия имаше и в самите парламентарни групи.

Народните представители от ГЕРБ се обявиха за предложението за субсидия от 1 лев, а от СДС – против. Депутатът Росица Кирова от ПГ на „ГЕРБ-СДС“ обясни, че ГЕРБ ще го подкрепят, но не за да бъдат популисти, а защото такава е волята на българските граждани.

„Давам си ясна сметка, че 2,5 млн. българи на референдума гласуваха за намаляване на субсидията, но си давам сметка, че тези българи също поискаха мажоритарен вот, който беше отхвърлен", каза от своя страна Румен Христов от „ГЕРБ- СДС“. По думите му издържането на формация без субсидия е нещо много трудно.

„Говорите за членски внос. СДС има малко повече от 8500 членове, нашият членски внос е 1 лв. на месец или 12 лв. на година. Средства, които не стигат почти за нищо. Още повече, че непарламентарно представените партии нямат право на помощ по отношение на офиси", заяви още Румен Христов.

Според депутата от парламентарната група на „БСП за България“ Явор Божанков намаляването на партийните субсидии до 1 лев е във вреда на демократичния процес и на политическия плурализъм.

„По същество във вашите мотиви сте засегнали аспекта икономия на средства. Новите избори със сигурност са много по-скъпи от финансирането на политическите партии, но демокрацията е скъпо нещо", обясни Божанков.

Според него в настоящия законопроект се посочва, че трябва да се предотврати влиянието на корпоративни и бизнес интереси. "Настоящият законопроект не урежда тази материя с нито една хипотеза. Няма и становища, тъй като време за това няма.

Подобно на мажоритарния вот, който също е ваша последователна позиция, големият казус е имаме ли време да въведем адекватна регулация. Отговорът за това е не. Отстъплението от това всъщност е отстъпление от популизъм", посочи още Явор Божанков.

В отговор на становището на БСП председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов заяви, че партията на социалистите не е платила наема си на „Позитано“ 20 в размер на 148 180 лв., въпреки голямото партийно субсидиране и ги определи като лицемери.

„Да, БСП е в затруднено финансово състояние, защото миналата година тези въпроси, които бяха поставени, бяха използвани срещу нея, имахме направени бюджети и на няколко пъти драстично съкращавахме разходите. Ако си мислите, че ще отидем да се молим на някой бизнесмен да плати тока на "Позитано", жестоко се лъжете“, отвърна му Крум Зарков от БСП.

От ДПС пък посочиха, че партийната субсидия от 1 лев със сигурност не би била достатъчна за покриването на разходите на партиите. По думите на Йордан Цонев от парламентарната група при дебатите относно субсидията винаги се дава за пример Германия, където тя е в размер на 1 евро. Според него обаче това не е дотам коректно, тъй като там съществуват още два стълба на финансиране. Така тя възлиза на размер от 60 евро.

"Позицията на ДПС е изключително последователна, много ясно аргументирана и много точна. Ще я припомня за колегите, които са нови в тази зала. Ние участвахме във сформирането на общественото мнение в началото на този век да преминем ли към публично финансиране на политическите партии или да останем, както беше първите години на демократичния процес.

Дебатът продължи повече от година и в него се включиха не само политици, журналисти, политолози и социолози и общото мнение беше, че трябва да има финансиране. Нещо повече, ние бяхме едни от вносителите на въвеждането на този модел", заяви още Цонев.

Председателката на ПГ на „Изправи се! Мутри вън!“ Мая Манолова бе категорична, че субсидията трябва да бъде левче, за да се даде ясен знак на обществото, че правителство е солидарно във времена на криза. Според нея е редно, след като хората се издържат с 24 лева на ден заради неработещите им бизнеси, заплатите на депутатите и партийните субсидии да бъдат орязани.

Противоположно беше мнението, изразено от заместник-председателката на Народното събрание и депутат от „Изправи се! Мутри вън!“ Татяна Дончева, която заяви, че трябва да има разумно държавно финансиране.

По нейни думи в противен случай всеки дарител ще изиска от подкрепената партия да уреди „техни хора“ за обществени поръчки или място в Министерския съвет. Така според нея се създава зависимост от спонсорите на партиите, тъй като „няма безплатен обяд“.

Още: Сериозен спор се разрази в парламента заради партийната субсидия

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес