Собственици на сгради - паметници на културата, които не могат да ги поддържат, да получават от държавата безлихвени или нисколихвени заеми. Около тази идея умуват в Министерството на културата, където експерти подготвят цял пакет от промени в Закона за културното наследство.
"Санкционният режим е важен, но само с него нищо не може да се постигне", заяви в интервю за вестник "Сега" министърът на културата Боил Банов.
По думите му държавата и общините трябва да мотивират собствениците на сгради с национално значение първо да ги ремонтират и след това да ги поддържат. Той припомни, че една от големите трудности е да се открият собствениците на тези имоти, някои от които се водят на множество наследници. "Не може да се очаква в нашата млада демокрация, когато по време на социализма се бетонираше, в толкова кратък срок да си решим всичките проблеми. Няма как да се случи", добави Банов.
В областта на опазването на сградите - паметници на културата от национално или местно значение, българските експерти ще заимстват опит от френски практики и ЮНЕСКО. Министърът на културата даде пример с парижкия квартал "Маре", строен около XV век и реновиран в продължение на 35 години. Поне 7-8 години е трябвало да бъдат убедени частните собственици във важността да се възстанови сградата, в която живеят, без да се подменят материали и височина. След това френското правителство е дало възможност през данъчна политика, нисколихвени или безлихвени кредити тези хора да могат да възстановят сградите.
Подобен опит трябвало да се въведе и в България. "Ако вие притежавате стара къща, нямате финансови възможности да я поддържате, какво става с вас? Държавата иска от вас да я пазите и възстановите. А ако нямате финансови ресурси, трябва да се намеси държавата", каза Боил Банов. Той посочи, че Столичната община се опитва да реагира и чрез сегашния закон, който позволява да влезе и да ремонтира къща паметник по правилата и след това да я ипотекира в полза на собственика. Ако той не може да плаща вноските за ремонта, сградата става общинска, обясни министърът, без обаче да посочи пример за спасен имот.
Унищожената "Двойна къща" от сегашния й собственик Кирил Киров - Японеца и изгорените тютюневи складове в Пловдив трябва да бъдат напълно възстановени. И всеки друг проект върху терена няма да бъде одобрен, увери министърът на културата Боил Банов. В отговор на въпрос дали наистина вярва, че това ще се изпълни, той отговори: "Други хора трябва да вярват. Моята работа е да създам необходимите условия и правила да се спази законът. И аз го изпълнявам много стриктно.
За "Къщата с ягодите" в София собствениците й имат разрешение да я съборят и възстановят напълно. Според Боил Банов експертизите показват, че къщата не може да издържи реконструкция. По думите му министерството е одобрило процедурата, но "ключът е в общината".