Причината да напуснем управлението и да се обявим за опозиция не е била АБВ, за да се налага преоценка на нашата позиция. Ние обявихме съвсем други причини за снемане на доверието от кабинета. Това каза проф. Вили Лилков от ДСБ.
Според него оттеглянето на АБВ ще окаже един стабилизиращ ефект по отношение на партньорите, които са в управлението.
"ДСБ в никакъв случай няма да се върне в управлението, тъй като нашата позиция беше принципна и беше свързана със съдебната реформа и отказа от първоначалните намерения, които бяха обявени, когато беше подписана програмната декларация", допълни той.
ДСБ ще подкрепи ветото на президента, заяви още проф. Лилков.
"Смятам, че ще се формира мнозинство, което няма да допусне ветото на президента. В него ще участват групата на Български демократичен център, както и групата на независимите депутати, които винаги дават определен брой гласове в подкрепа на ГЕРБ. Много често отсъствието на депутати от "Атака" се оказва ключово за кворума и съответно тяхното отсъствие играе в полза на ГЕРБ. Много често и ДПС са се включвали в подкрепа на ГЕРБ", довали Лилков.
Той заяви още, че референдумът на Слави Трифонов и Инициативния комитет съдържа интересни и важни въпроси, които са свързани не само с изборния процес, а като цяло с бъдещето на политическата система.
"Тук ще възникне един много важен въпрос – дали не е по-добре да се свика Велико Народно събрание, което да реши важни въпроси в Конституцията, които няма да бъдат свързани само с изборното законодателство", заяви той.
На 28 май ще се състои първото заседание на Изпълнителния съвет на ДСБ и започва изграждането на гражданските съвети, заяви още проф. Лилков.
"През месец юли ще имаме национално събрание, в което трябва да финишира 9-месечния цикъл, в който партията се преструктурира и започна отварянето й към гражданското общество", допълни той.
Според него ДСБ, работейки по новия десен проект, и отваряйки се към гражданското общество, заедно с партиите от Реформаторския блок, ще излъчи обща кандидатура.