Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Димо Гяуров: Има нужда от дълбока промяна в Закона за НСО

25 август 2021, 08:42 часа • 5788 прочитания

„Има нужда от по-дълбока промяна на Закона за НСО. Не съм сигурен, че промените в Службата ще се случат. Има три проекта на трите партии на протеста. Този на „Има такъв народ” е най-качествен. Аз не вярвам, че технологично е възможно да бъде направена тази промяна, защото не давам повече от две седмици живот на този парламент”. Така ген. Димо Гяуров коментира предложените промени в службата за охрана.

Ген. Владимиров: Председателят на КПКОНПИ да не се охранява от НСО 

По думите му е абсолютно логично да се намали кръгът от охраняваните от НСО лица. „Личи известно заяждане, дори в мотивите на законопроекта. През годините този списък нарасна неимоверно много. По-важното е, че имаме служба мастодонт, която е пряк наследник на комунистическите традиции. Такива служби в Европа няма. В България така наречените ВИП персони гледат на охраната като част от престижния образ”, посочи Гяуров по Нова телевизия, като допълни, че заплахите през годините се броят на пръсти.

Според него в момента има триализъм в режимите на охрана. „С промените в Закона за МВР от миналата година се създаде една нова дирекция, която обедини „Жандармерията”, „Борба с терора” и други, на която се даде възможност да охранява недефиниран кръг лица по наредба на вътрешния министър”, каза още Гяуров.

Махат охраната от НСО за конституционните съдии, зам.-председателите на НС и кмета на София 

Законопроектът на ИТН предвижда за главния прокурор да няма лична охрана, като в мотивите като причина за предложението е записана многократно повторената от Иван Гешев теза по време на изслушването му в правната комисия Народното събрание, че той е административен ръководител, "идентичен с председателите на Върховния административен и на Върховния касационен съд, и с правомощия, идентични с техните".

Ива Митева от ИТН  предлага главният прокурор да има право само на специализиран транспорт, както е и сега, а охрана да му се осигурява само ако е застрашен и затова има мотивирано решение на комисия. Друго предложение е от списъка с охранявани лица да отпаднат членовете на Министерския съвет (освен ако не са застрашени), зам.-председателите на Народното събрание, кметът на София.

Защо НСО не може да каже за полицейското насилие на протестите? 

ИТН предлага да се намали времето, за което имат право на специализиран транспорт председателят на Народното събрание, президентът и премиерът, след като вече не са на поста. В проектозакона е заложено периодът да е до шест месеца (и то само ако има решение на комисия, че са застрашени), а не както е сега - четири години.Предвижда се началникът на НСО да се отчита на всеки три месеца на Народното събрание, сега в закона няма посочен конкретен срок.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес