Една от причините датата за парламентарните избори да не са на 28 март е, че тогава се сменя часовото време и може да стане объркване при отварянето на секциите. Това обяви в предаването "Лице в лице“ по БТВ главният секретар на президента Димитър Стоянов.
Според него основна цел на президента е да се осигури достатъчно време за изпълнение и законодателната власт да си свършат добре работата, и да подготвят провеждането на едни честни избори в условията на пандемия. Държавният глава Румен Радев подписа вчера указ, с който определи, че вотът ще се проведе на 4 април. В началото на декември миналата година той каза, че изборите ще са на първата възможна дата – 28 март.
"Не това обаче е основното. Основната цел на президента е да се осигури достатъчно време за изпълнителната и законодателната власт да си свършат достатъчно добре работата и да подготвят провеждането на едни честни избори в условия на пандемия“, уточни Стоянов.
Той напомни, че по време на консултациите с президента председателят на парламента Цвета Караянчева обяви, че за парламента е достатъчна една седмица, за да вземат решения по необходимите закони. На въпроса защо вотът не беше насрочен за май, когато ще е по-топло и прозорците на секциите ще са отворени, главният секретар на президента отговори: "Много е важно да се знае, че това правителство ще остане безконтролно. На 26 март приключва дейността на парламента. Кой ще контролира правителството на г-н Борисов. Абсурдно е това правителство да бъде оставено без контрол от парламента, то и сега този контрол не е кой знае какъв, но все пак“.
По думите му изпълнителната и законодателната власт имат достатъчно време до 4 април да се справят с проблемите, ако имат воля да го направят. Според него те обаче демонстрират в момента управляващите е, че не желаят да се справят с поставените проблеми. Стоянов посочи като един от големите проблеми фактът, че българите в чужбина няма да имат възможност да гласуват в условията на пандемия.
"Проспаха една година за подготовка на изборите в условия на пандемия… На консултациите беше констатирано, че нищо не е направено – нямаме здравен протокол, няма договор за доставка на машините, няма методика за изпитване на машините. Създава се предварително недоверие по отношение и на машинния вот, и на изборния процес“, коментира още главният секретар на държавния глава.
"На 17 януари 2020 г. президентът организира работна среща за промяна в Изборния кодекс, той обсъди с държавни институции, с ГРАО, с НСИ, с партии, с Информационно обслужване, с всички промени в Изборния кодекс, за да се създадат условия за честни избори. За съжаление на тази среща не дойдоха нито ГЕРБ, нито ОП, нито изпълнителната власт. След това проспаха една година по подготовката на изборите в условия на пандемия", отбеляза Стоянов. "Какви бяха мотивите им да се отвори Изборният кодекс август месец. Защо не вкараха промените, които бяха коментирани още тогава", попита Стоянов. "При сегашните консултации беше констатирано, че нищо не е направено и нищо не е променено, няма здравен протокол, няма машини, няма договор за доставка. Няма методика, по която да бъдат изпитвани тези машини", каза още Димитър Стоянов.