Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диана Ковачева: Парите по запори директно отиват по сметките на ЧСИ-тата

09 февруари 2021, 08:18 часа • 13017 прочитания

Предлагам в Закона за мерките по време на извънредно положение да бъде включена една забрана за секвестирането на парите по програмата „Запази ме“.

За това се обяви омбудсманът Диана Ковачева в интервю за предаването „Тази сутрин“ по bTV по повод проблем с хората, които не могат да получават помощите си по програмата „Запази ме“.

Парите по запори директно отиват по сметките на ЧСИ-тата поради липса на правно основание тези пари да останат за хората. Мярката „Запази ме“ включва 24 лв. на ден, а сега след декември 75% от месечния осигурителен доход за хората.

Това е една помощ за запазване на хората, които не получават заплати заради пандемията. Досега тези пари се получаваха по европейска програма, а сега ще започнат да се получават от бюджета на държавата.

Получих много сигнали от хора, които имат запори на сметките, за това, че в момента, в който тези пари влязат в тяхната сметка, когато те имат запори, те автоматично се изпращат от банките към съдебните изпълнители, за да бъдат погасени техни задължения.

Така хората на практика не могат да се издържат. Информирах премиера, който веднага реагира и каза, че това е неприемливо.

Изпратих писмо до народните представители. Имам подкрепа от председателя на Бюджетната комисия г-жа Стоянова и всички народни представители от Комисията. Неприемливо е едни пари, които се дават от правителството на хората, за да се издържат, да бъдат автоматично превеждани без тяхно съгласие, за да бъдат погасявани задълженията им.

Такова е мнението и на банките и на съдебните изпълнители, но те казват, че нямат правно основание, с което да спрат превеждането на тези пари.

„Те досега не бяха секвестируеми, защото се изплащаха от европейска програма. Сега те ще се изплащат от държавния бюджет вече трябва да има изрично основание за това.

Имам становища и от ЧСИ-тата и от банските за това, че те третират тези пари като несеквестируеми, но на практика нямат правно основание. Надявам се в сряда на второ четене да бъде подкрепен този текст от народните представители.

Сходен е проблемът е лекарите, които получават по 1000 лв. за това, че са на първа линия. От януари те също ще започнат да получават тези пари от бюджета.

При тях също трябва да бъде взето същото решение. Те получават тези пари често накуп, а не месец по месец. Когато има запори на лекари и медицински персона, също ще бъде същия случай, затова и за тях трябва да има такова изключение“, допълни тя.

По отношение на т.нар "малки матури" Диана Ковачева разкри, че 18 000 родители са писали до министъра с настояване да не се провеждат.

Тя подчерта, че и самите деца твърдят, че не се чувстват подготвени.

"Не става въпрос за несериозно отношение към ученето, но защо да събираме децата излишно. От този тест нищо и не следва, твърди омбудсманът.

Тя смята, че не трябва да се провежда и изпитът след 10 клас.

Омбудсманът подчерта, че няма и специална подготовка за този формат на изпита.

Дияна Ковачева е на мнение, че и дистанционното обучение, наложено заради пандемията, е довело до някои пропуски, които няма как да бъдат покрити преди изборите за 4-и и 10-и клас. И най-вече Ковачева смята, че не бива да се събират толкова деца на едно място.

Още: Омбудсманът търси подкрепа от парламента и за граждани със задължения и запори отпреди извънредното положение

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес