Парламентът прие бюджета на държавното обществено осигуряване за следващата година на второ четене.
Бюджетът предвижда увеличение на минималната работна заплата на 610 лева от 1 януари. Оттогава ще се увеличат и заплатите в бюджетния сектор с 10%, на учителите с 17,5 на сто и на социалните работници с 15%.
Минималният осигурителен праг се увеличава на 610 лева, колкото е минималната работна заплата. За земеделски производители минималният праг ще бъде 420 лева.
Прагът на бедността догодина ще бъде 363 лева месечно. От опозицията разкритикуваха предлагания бюджет с мотив, че заложените увеличения в него не са достатъчни. От левицата предлагаха минималният осигурителен доход да достигне 650 лева, а максималният – 3900 лева. БСП също така настояваше минималната пенсия догодина да стане 300, а не 250 лева.
„Нека все пак да бъдем малко по-социално ориентирани, ние предлагаме как да се увеличат доходите, за да може да се покрият след това разходите в бюджета”, коментира Таско Ерменков от БСП.
Депутатите решиха от 1 юли 2020 г. минималният размер на пенсията за стаж и възраст да бъде 250 лв. Това се случи след като народните представители приеха текстове от Закона за бюджета на ДОО. Считано от 1 януари до 30 юни 2020 г. минималният размер на пенсията за стаж и възраст ще бъде 219,43 лв.
Предложението за минимален размер на пенсията за стаж и възраст от 1 юли 2020 г. обаче претърпя промяна. Първоначално то бе в размер на 234, 12 лв. Между двете четения управляващата коалиция предложиха от 1 юли следващата година минималният размер на пенсията да бъде в 250 лв. и предложението им бе подкрепено от пленарна зала.
От опозицията в лицето на БСП поискаха минималната пенсия да бъде от 250 лв. още от 1 януари 2020 г., а от 1 юли размерът й да бъде 300 лв. Предложенията на социалистите обаче бяха отхвърлени. ДПС също бяха направили предложение пенсията да бъде 250 лв. от 1 януари 2020 г., а не от 1 юли, както предлагат управляващите, но и тяхното предложение бе отхвърлено.
Преди това, парламентът отхвърли предложението за поименно гласуване на текстовете за минималната пенсия.
Снощи от "Атака" и БСП поискаха поименно гласуване на текстовете по размера на минималната пенсия, заложена в бюджета на ДОО за 2020 г.. Председателстващият пленарното заседание Емил Христов заяви, че БСП възпрепятстват работата на заседанието, че ще накаже някого, след което прекрати работата на парламента.
Днес БСП настоя Спас Гърневски да бъде отстранен от мининум едно заседание заради възгласите му "Червени боклуци" по адрес на депутати от левицата.
Председателят на парламента Цвета Караянчева наказа представителят на ГЕРБ Спас Гърневски само с порицание заради вчерашното му поведение. Левите не приеха извинението на Спас Гърневски и искат той да напусне комисията по парламентарна етика.
Управляващите отказаха да увеличат обезщетенията за майчинство и те ще запазят размера си от 380 лв.
От БСП предлагаха размерът на обезщетението да бъде 650 лв., а от „Воля“ да е в размер на минималната заплата. Предложенията им не бяха приети от пленарна зала.
Стигна се до бурни обсъждания и спорове в пленарната зала между управляващи и опозиция.
Парламентът отхвърли предложението на БСП за преизчисляване на пенсиите.Предложението на опозицията бе заложено в Закона за бюджета на ДОО за 2020 г. „За“ текста гласуваха 108 народни представители, „против“ – 44 и „въздържали се“ 69, с което то бе отхвърлено.
Социалистите предлагаха пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2016 г. да се преизчислят от 1 септември 2020 г., като индивидуалният коефициент се умножи по средномесечния осигурителен доход за страната за 2016 г. Народното събрание не прие и предложението на ДПС осъвременяването на пенсиите да става вместо от 1 юли от 1 януари всяка година.
От левицата са изчислили, че необходимите средства за това могат да дойдат от бюджетния излишък, от Сребърния фонд и от вдигане на максималния осигурителен доход на 3900 лева.
Депутатите продължават с окончателното гласуване и на държавния бюджет за следващата година.