Парламентът прие финансовата рамка на държавния бюджет за 2019 година, пр“. „За“ гласуваха 100 народни представители, 66 бяха „против“, а един се въздържа.
Приходите в бюджета са в размер на 25,6 млрд. лева, от които 23,1 млрд. лева са данъчните приходи. От тях най-голям е делът на данъка върху ДДС- 10,8 млрд. лева. От акцизи са предвидени приходи от 5,3 млрд. лева.
В бюджета за следващата година разходите са 13,3 млрд. лева. Държавата ще разходва най-много средства за персонал- 5,1 млрд. лева.
80 млн. лева от бюджета ще се отпуснат за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия.
3,7 млрд. лева ще бъдат трансферите за общините, 4,2 млрд. лева за ДОО и 1,4 млрд. лева за НЗОК.
През 2019 година България ще внесе над 1,2 млрд. лева в общия бюджет на ЕС.
Бюджетът е с отрицателно салдо от 399 млн. лева.
При дебатите Милен Михов от Обединените патриоти благодари за приетото предложение 29 400 000 лв. да бъдат заделени за ремонт на студентските общежития.
Мнозинството в залата не прие предложения на опозицията. От БСП искаха повече пари да се отделят за спорт за млади хора, за ремонт на третокласни пътища и др.
Дора Янкова заяви, че чрез бюджета за следващата година няма да може да се преодолеят големите разлики между регионите в страната. Красимир Янков отбеляза, че не са заложени политики за преодоляване на демографската криза. Вие сте социално неадекватни, обърна се той към управляващите.
Румен Гечев пък коментира, че управляващите се движат в посока, обратна на посоката на държавите от ЕС.
Не беше подкрепено и предложение на Юлиан Ангелов от Обединените патриоти за отделяне на 20 000 лв. за сдружение на българи от Македония.