Парламентът отхвърли предложението на „Обединени патриоти“ субсидирано от България вероизповеданиe да не може да се финансира от чужди държави.
Предложението бе внесено от депутата от „Обединени патриоти“ Искрен Веселинов в Закона за вероизповеданията, който парламентът разглежда на второ четене. „За“ текста гласуваха 20 народни представители, „против“ – 5 и „въздържали се“ – 112, с което текстът бе отхвърлен.
От „Обединени патриоти“ предлагаха вероизповедание, на което е предоставена държавна субсидия, да може да финансира допълнително дейността си само от източници на доходи в Република България.
Освен този текст, се предлагаше дейностите на духовните училища от системата на предучилищното и училищното образование и на висшите духовни училища, да могат да се финансират допълнително само със средства, които се администрират от български държавни и общински институции.
Патриотите предлагаха още да не се допуска дарение на финансови средства от чужди държави или чужденци за дейности, които се финансират от предоставената държавна субсидия.
Това решение идва в противовес на думите на финансовият министър Владислав Горанов, който аргументира желанието на управляващите да опростят дълговете на религиите, най-голяма част от която са тези на Мюфтийството, именно с ограничаване на чуждото влияние. Впоследствие решението беше променено на разсрочване на задълженията.
"Вероизповеданията са отделени от държавата и не трябва да забравяме, че ние всички сме дали клетва да служим на интересите на българските граждани, на българската държава. Интересите на българските граждани не винаги съвпадат с интересите на отделните вероизповедания“, заяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов по време на дебатите.
По думите му „Обединени патриоти“ ще изпълнят своя дълг и ще гласуват както повеляват интересите на българите. „Когато едно вероизповедание получава субсидия от държавата, не е редно то да зависи от чужди външни на България финансови потоци. Това означава, че то може да бъде използвано като политически инструмент, на което сме свидетели последните 30 години“, подчерта Симеонов.
Той и колегата му от "Атака" Павел Шопов изразиха различни позиции по отношение на отсъствието на БСП от залата. Според Шопов текстът за забрана за финансиране на вероизповеданията от чужбина щеше да бъде приет, ако БСП бяха в зала. Валери Симеонов изрази несъгласие с мнението му, че с помощна на БСП промяната е щяла да мине и окачестви левицата като "еталон за хамелеонщина".