Ще преодолеем ветото на президента за Закона за Сметната палата. Това каза депутатът от ДПС Йордан Цонев, един от вносителите на Закона за Сметната палата.
„Бяхме уведомени преди повече от 2 седмици, че има разбирателство между проф. Валери Димитров и президента за налагане на вето и това сега се потвърждава”, допълни Цонев, цитиран от Фокус.
На въпрос има ли основателна причина да се увеличи броят на членовете на Сметната палата от 3 да 9 той отговори, че промяната на модела на главен одитор в колективен колегиален орган налага броят на членовете да стане повече от 3. „Освен това, когато ГЕРБ приеха закона през 2010г., БСП и ДПС бяха против и казаха, че ако дойдат на власт – някога ще върнат стария модел. Сега върнахме стария модел”, каза още Цонев.
Няма основание да се смята, че Народното събрание ще се намесва в работата на Сметната палата, каза депутатът от ДПС. Народното събрание се намесва в квотите и мандатите на всички регулатори, като се започне от БНБ, Комисията за финансов надзор и т.н. Това са органи, които се избират от Народното събрание. То не само се намесва – то избира квотите и определя мандатите, посочи той.
На въпрос дали законът за Сметната палата нарушава Конституцията, както твърди президентът Росен Плевнелиев, Цонев заяви, че когато ГЕРБ са приемали закона, е бил сезиран Конституционния съд. „Конституционният съд ни отговори, че в правомощията на Народното събрание е да определя модела, начина на управление, мандатите и сроковете на всички регулаторни отговори, така че няма нарушение на Конституцията”, каза още Йордан Цонев.