"Голяма част от българските гражданите не се чувстват ангажирани с обществения живот и това доведе до сегашното състояние. Не може да си гражданин и да не ползваш правата си. А след това да казваш, че нещата не вървят. Трябва хората да се стреснат", смята академик Стефан Воденичаров от инициатива „Единение
Според него властта е превърната в политическо самохвалство. "Имаме нужда от дългосрочни цели. Има няколко области, в които е нетърпимо без реформи. Но това не може да се направи нито от един човек, нито от една партия.
Демографската катастрофа е най-страшното, което се случва и никой не предприема стъпки към преодоляването й. Нашите експерти са категорични: до 2025-2026 г. не се ли предприемат мерки, които са много непопулярни, но крайно необходим, процесите стават необратими", счита той.
Нашето желание е политиците да седнат заедно с експерти и първо да решат дали това са областите, които могат да дискутират и тогава вече да оставят експертите да правят предложения, а те като български политици да застанат зад реформите. Това е пътят.
Всеки, който идваше да управлява беше с хоризонт до следващите избори. А проблемите, които България е натрупала в демография, здарвеопазване, образование могат да бъдат решавани в периоди от 15-20 години. Което означава, че мерките трябва да бъдат много добре премислени, с много съавтори. Защото това ще бъдат непопулярни мерки
Революционно нищо добро не може да се случи, еволюционното изисква време, а ние нямаме време. Ние вече сме подготвили експертни подложки по всички теми за разговор – селско стопанство, здравеопазване, национална сигурност", казва още в интервю за Банкеръ академик Воденичаров.