Активни българи от няколко наши организации в Чикаго излязоха с остра реакция срещу проекто-резолюцията в Конгреса, която ще провъзгласи септември т.г. за месец на македонската култура, език и наследство. Проблемът с тази проекто-резолюция, според тях е, че в нея са посочени много заслужили имигранти в САЩ като македонски граждани, а те всъщност са българи. Нашите сънародници отговарят на Конгреса и искат резолюцията да бъде отхвърлена.
Василен Васевски живее в Чикаго и е един от авторите на писмото до Конгреса, в което оспорват данните в проекторезолюцията за македонски месец в САЩ.
„Проблемът е, че в доказателственият материал, в един много дълъг списък от 2 страници, около 20 имена има изредени, от които повече от половината са декларирани като българи от Македония и това е стара имиграция, която е идвала след Илинденско-Преображенското въстание, след Балканските войни и ние имаме много доказателства, и в нашите книги, които тези хора са се декларирали като българи от Македония“, заяви Василен Васевски, член на МПО-Чикаго.
„Представят хора от географската област Македония, които са с явно българско самосъзнание, доказани българи, горди българи, които са правили нещо с идеята дори да прославят България“, обясни Масларски, член на МПО-Чикаго.
В проекторезолюцията на Конгреса е записано, че първите македонци дошли в САЩ още през 1492 година – когато тук акостира и Христофор Колумб. Там е посочено още, че според оценки на организацията "Обединена македонска диаспора" те наброяват около половин милион в САЩ.
Следва списък от около 15 имена на известни и успели хора, представени като македонски граждани, разказва кореспондентът на БТВ в САЩ Ясен Дараков.
„Едно от първите имена е на този човек д-р Петър Георгиев, който тук виждате на страниците на "Македонска трибуна" – органът на МПО, обявява в статия, че коренът му е български и че той е българин от географската област Македония“.
В списъка са и братята Том и Джон Кираджиев, които според македонската проекторезолюция създали по "стара македонска рецепта, дадена от родителите му", Синсинати чили – обичана американска гозба, която през 2013 г. е определена за една от 20-те най-емблематични храни в САЩ от музея Смитсониън.
Но нито рецептата е македонска, нито родителите им. Това е интервю със сина на Том Кираджиев – Асен, известен в САЩ като Джо. За себе си той разказва, че е от България.
И още едно име от македонската проекторезолюция – Стоян Христов, автор на книгата "Моята страна", която била любима на 32-ия американски президент Франклин Рузвелт.
„В тая книга, в няколко страници, въпросния човек, мисля, че той е от Егейска Македония, заявява, че е българин. Неговите родители също са българи и той като българин е дошъл и регистриран в Америка“.
А защо ние не сме ги припознали, като нация, тези хора, тези успели българи в Съединените щати, защо не разказваме техните истории?
„Поради нехайство на държавата или незаинтересованост, не знам как да го поставим, но не са били в светлините на рампата, както се казва и заради това, и с тази резолюция, Македонската държава веднага се възползва от този случай, че ние не сме ги използвали да прославят България“, обясни Масларски.
„Ние отново, но този път с мирни средства, трябва да защитим паметта на всички тези герои, които виждаме тук“.
„И най-вече да не позволяваме хората, които лобират за фалшивата Македония, за фалшивата история, които са финансирани щедро със средства, не знам дали е със средства от Белград или Скопие, с милиони са финансирани щедро, да лобират и да работят против истината, против историческата истина, против Българската държава, българското самосъзнание на тези хора и да мачкат всичко, което ще срине тяхната фалшива пирамида“.