Прекратяване на концесията на "Лукойл" за пристанищен терминал "Росенец" бе предложено при гледането за второ четене на законопроекта на ДПС за дерогацията, забраняващ износа на "Лукойл", но не събра достатъчно гласове и отпадна от проектозакона.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Предложението направи председателят на комисията Петър Чобанов, който е категоричен, че концесията на "Лукойл" е трябвало да бъде прекратена незабавно под действието на регламента за санкциите.
"Ние като Народно събрание, без да изменяме по същество Закона за концесиите, просто вкарваме и в него нормите на регламента, за да сме сигурни, че те ще бъдат спазвани и предлагаме концесията да бъде прекратена, действията по опериране на пристанището да се поемат от държавата и този, който ползва това пристанище да внася съответните такси", обясни той.
От Министерството на транспорта обаче контрираха, че ако текстовете бъдат приети, няма да може да се извършва пристанищна дейност на терминал "Росенец". "Като се прекрати концесионния договор, оттук нататък няма да имаме пристанище - ИА "Морска администрация" ще трябва да отнеме удостоверението за експлоатационна годност и ще имаме само кейови места, зад които няма да има тил", алармира Красимира Стоянова, директор на правната дирекция в МТС.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
На свой ред, Светослав Бенчев от БПГА предупреди, че ако няма пристанище, рафинерията няма да може да оперира, няма да може да внася нефтопродукти. "Без рафинерията и с проблемите в съседните страни по отношение на техните рафинерии, ние не можем да осигурим пазара", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Категорично несъгласие с хипотезата, че ако концесията бъде прекратена няма да има пристанище изрази председателят на комисията Петър Чобанов. "Пристанище има и ще продължава да има. Пристанището си е там, физически съществува. То ще си е такова, каквото е в момента, просто концесионната такса ще бъде заменена с таксата за заплащане на услугата", подчерта той.
От БСП и от "Възраждане" изтъкнаха отрицателната позиция на изпълнителната власт и не подкрепиха предложението.
В крайна сметка, утре в пленарна зала влиза за окончателно гласуване законопроектът без тестовете, касаещи уредбата на концесиите.
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Още: Как БСП ще избира председател - пряко или от конгреса
Ситуацията с търсенето на начин за прекратяване на концесията на "Лукойл" възникна, защото Министерството на транспорта не спази регламента, намери някаква вратичка и не развали концесията за "Росенец", коментира Мартин Димитров пред Actualno.com. "Ако беше спазен регламента дословно, тази ситуация нямаше да я имаме. Затова я имаме – защото МТС не дойде в парламента, не проведе обществено обсъждане и не спази идеята на регламента. Затова сега се търсят други начини въпросът да бъде решен, така че хората да имат полза от него", каза той.
Хората питат защо от евтиния руски петрол не печелят гражданите, изтъкна още Димитров. "Ако пристанище "Росенец" бъде държавно, би имало възможност да се определят таксите като част от цената на петрола и тогава вече можеш таксите да ги определяш така, че да е справедливо разпределението на ползите", подчерта той.
ОЩЕ: ДБ предлагат на парламента да върне нефтения терминал "Росенец" на държавата