Лидерът на БСП Корнелия Нинова представи алтернативния бюджет на партията пред журналисти в парламента.
Мерките в алтернативния бюджет на партията ще бъдат предложени между първо и второ четене в Закона за държавния бюджет за следващата година.
Основният фокус в него е върху дълбоки реформи в три сектора: публични финанси; социален сектор; здравеопазване и публични финанси. БСП настояват за смяна на преразпределителния модел.
"В нашето предложение държавните и общински болници не са търговски дружества, както и е заложено намаляване на ДДС на лекарствата.
Не сме пропуснали и нашата програма и предложения в местните избори да въведем един учебник по един предмет за цялата страна и той да бъде безплатен до 12 клас за всички деца", допълни още лидерът на БСП.
По думите й за да има пари за всичко това, трябва да се развива икономиката. "Затова нашето предложение и за засилена роля на държавата в сектор "Икономика" чрез няколко инвестиционни фонда.
Тя припомни предложенията на БСП за преизчисляване на всички пенсии.
"Обещахме на всички хора в България също, че ще направим предложение част от събраните им данъци да остават в общините и да се връщат под формата на инвестиции при тях за всеки един от жителите на общината, за да почувстват и те подобряване на своя живот.
Затова внасяме предложение за оставане на част от данъка върху доходите на физическите лица - една пета и част от ДДС събран в съответната община да остане на разположение на общината. Т.е. да променим досегашната сгрешена политика, в която се бюджетира със занижени приходи.
Така остава голям излишък и премиерът го разпределя еднолично, където му е удобно. В която община сам прецени. Другите са наказани, съответно и жителите на тези общини са наказани", заяви още Нинова.
"Бюджетът ни е и една заявка за бъдещо управление. Когато народът ни се довери и спечелим парламентарни избори, казваме: "Ето това ще правим с държавата и го правим вече трета година.
Тя посочи, че бюджетът на БСП е разумен, финансово гарантиран и експертен.
Алтернативният бюджет на БСП гарантира икономически растеж чрез използването на бюджетните инструменти, допълни при представянето народният представител от ПГ на "БСП за България" и член на Комисията по бюджет и финанси проф. Румен Гечев.
"Когато се формира бюджет има световна практика този бюджет да отговаря на няколко въпроса и тези въпроси ние сме ги конкретизирали за България", каза още проф. Гечев.
Той попита дали бюджетът на управляващите решава въпроса с догонващия икономически растеж след като страната ни е последна в ЕС по всички макроикономически показатели.
Проф. Гечев обърна внимание, че бюджетът на управляващите не решава социалната поляризация. С алтернативния бюджет ние с конкретни механизми и стимули, за които говори г-жа Нинова, решаваме този въпрос не само чрез въвеждането на прогресивното подоходно облагане", каза още проф. Гечев.