Къде беше солидарността на натовските държави, когато за една нощ „Южен поток“ стана „Турски поток“? Къде беше тя, когато стана арбитражът за „Белене“ и отидоха два реактора за Турция? Замълчахме си, понесохме доста обиди, посочиха ни с пръст, но ние изпълнявахме своите ангажименти към НАТО и ЕС. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на днешния парламентарен контрол, коментирайки позицията на България за предстоящата в началото на юли среща на върха на НАТО във Варшава.
Припомняме, че проектът за АЕЦ в Турция с руско оборудване е този за изграждане на АЕЦ "Аккую". Проектът обаче беше моментално замразен, след като през есента на миналата година турски изтребители F-16 свалиха руски бомбардировач Су-24 на границата между Сирия и Турция.
Непрекъснато има самолети на НАТО, войници, които тренират на Ново село. Казах на румънския премиер Клаус Йоханис, че ще добиваме газ и петрол от блока в „Хан Аспарух“. Това е реална диверсификация и затова се борим за балансирана политика с Русия. Това беше причина да кажа образно репликата за платноходите и яхтите в Черно море в името на туризма, може всеки ден с Румъния да правим учения, на Шабла ги поканих, посочи Борисов.
По думите му всичко това представлява балансирана политика в сферата на отбраната. Той отрече, че днешното заседание на Министерския съвет за позицията ни преди срещата на върха на НАТО.
Борисов заяви и, че след излизането на Великобритания от ЕС самият ЕС трябва много по-бързо да се стабилизира, защото безспорно това е удар и да не се дава никакъв шанс за специални споразумения, специални статути, защото може да останем в един момент ние, Гърция и Румъния - иначе държавите-донори ще искат специални статути. Сега евродепутатите от Великобритания ще останат ли в ЕП и ще гласуват ли по неща, които не ги касаят, попита Борисов и получи отговор от пленарна зала, че няма да останат.