Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов и компания с нови идеи как да пазят обществени поръчки и да борят престъпността

21 март 2018, 16:05 часа • 3098 прочитания

Буквално саботиране на държавата – така премиерът Бойко Борисов изразява своето недоволство от факта, че съществува възможност да се обжалват обществени поръчки в страната. При това недоволство обаче вицепремиерът Томислав Дончев съобщава новината, че вече са готови промени в закона, които касаят правото на обжалване. Това става ясно от стенограмата на днешното заседание на Министерския съвет.

Съгласно обяснението на Дончев, с предложението ще се стесни кръга на тези, които имат право да обжалват. Логиката била да могат да обжалват само тези, които всъщност биха могли да извършат дейността, която е предмет на обществената поръчка, а не фризьорски салон да обжалва строеж на магистрала. Вицепремиерът посочва, че в българския закон прекалено буквално били прочетени правилата, които изисква европейска директива. А Борисов дава "пример от живия живот": "Или както в обжалването на ТОЛ системата – като проверихме кой обжалва се оказва, че човекът метеше пред "Пирогов" улиците". И допълва: "Че обжалването е необходимо, че то стимулира и конкуренцията, и прозрачността въобще не става спор", но уточнява, че трябва да се избегне умишленото обжалване, което се стартира само с цел да се бави и спира голям проект.

Мерки за борба с престъпността

"Всеки един кмет, а и във всяка една областна дирекция, знаят горе-долу по селата контингента, който извършва кражби и подобни престъпления. Знаят се буквално поименно – история, дядо, баба и т.н. Профилактични разговори с тези хора! Профилактиране на този контингент би било една превантивна мярка – викат го един път в месеца или един път седмично и районният инспектор си провежда един разговор с него, това има ефект", дава панацеята военният министър Красимир Каракачанов.

В отговор Борисов посочва, че вече в коалицията има съгласие да се премахне от закона т.нар. противозаконно отнемане специално за автомобилните кражби, което ще даде на МВР инструменти "да няма откъде да се шиканира след това процесът". А правосъдният министър Цецка Цачева обяснява, че кражбата на коли била уредена в главата на Наказателния кодекс за транспортните престъпления, а не била в раздела за престъпления против собствеността. Това било така още "преди демокрацията". "И миналия път ви разказвах, знаковите крадци вече са като директори – влиза с лаптопа, пали колата и слиза. Влиза шофьорът, който вече и да го хванат, той е никому неизвестен, почват да го съдят, поема цялата вина. И законът им позволява това да го вършат", завършва Борисов.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес