Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов е притеснен от ескалацията на реваншизъм в Турция

18 юли 2016, 09:00 часа • 1403 прочитания

"Наблюдавайки събитията в съседна Турция, съм силно притеснен от ескалацията на реваншизъм и спиралата от насилие, която се оформя. Още в нощта на преврата, когато с колегите ми се събрахме извънредно в Министерския съвет, заявих пред медиите, че винаги съм бил за спазване на законите – така, както считам, че изборите са единственият демократичен начин за промяна на властта, по същия начин определям справедливия съдебен процес за единствения разумен подход към търсене на истината." Това написа в своя Facebook профил министър-председателят Бойко Борисов.

Той отбелязва още, че: "Насилието ражда насилие. Мир с война и убити не се постига. Надявам се тези ужасяващи събития в Турция, които взеха стотици невинни жертви, да послужат за пример от какво трябва да се пазим и отговорът към това да бъде законен, демократичен и спазващ всички човешки права."

Междувременно журналистът и собственик на "Родопи 24" (бел. ред. - сайтът, който пръв съобщи за отлъчването на Лютви Местан от ДПС) Илхан Андай заяви пред bTV, че масовите арести след опита за преврат в Турция са може би най-доброто за една държава, която е „по-специфична” с вътрешната война, която води срещу кюрдите и която без твърда ръка не може да оцелее. Според него в нощта срещу събота лидерите на опозицията са действали мъдро, като са призовали поддръжниците си да не излизат по улиците. В противен случай е имало риск призованите от президента Реджеп Ердоган хиляди активисти на управляващата Партия на стабилността и развитието да влязат в сблъсък с кемалистки настроени националисти (в т.ч. и „Сиви вълци”) и да се стигне до гражданска война.

Андай отбеляза, че това е първият в историята на Турция опит за преврат на ислямист срещу ислямист. По думите му соченият за „поръчител” на метежа духовник Фетхлуллах Гюлен е с „безкрайно много възможности” на финансово и политическо равнище. „Организацията на Гюлен е тази, която вкара бурките и характерните бради в България преди 24-25 г. Много след това се появи Ердоган”, посочи той във връзка с възприетата представа на Гюлен като по-светски настроен от турския президент.

„Ердоган е лидер, който цял един живот ходи по ръба на бръснача, но съдбата го обича – военни искаха да го убият, военни го спасиха”, отбеляза журналистът. Според него след овладяването на първоначалната ситуация, разузнаването е задействало своя план за елиминиране на хората на живеещия в САЩ Гюлен и така се е стигнало до масовите арести.

Илхан Андай постави ситуацията и във външнополитически контекст: „Америка има интереси, през годините подкрепяха и Осама бин Ладен срещу Русия. Америка има сметка Турция да не е силна, но и не може без Турция”.

Според него и спирането на тока на базата Инджирлик е било символичен акт, след като Вашингтон не е разрешил вдигане на изтребители срещу летателни апарати на метежниците, застрашили самолета на Ердоган.

„Неуспешният преврат не означава, че всичко е тип-топ – икономиката се тресе, инвеститори декларират, че напускат страната, хората не са уверени за утрешния ден”, подчерта журналистът. Според него събитията от последните дни няма лесно да доведат до едноличен режим на Ердоган, защото на него не му достигат 60 депутати за конституционни промени, а е малко вероятно опозиционните лидери да застанат зад него.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес