Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борбата на Пеевски срещу Сорос се отлага

05 февруари 2025, 13:37 часа • 877 прочитания

Народното събрание не подкрепи предложението на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания лидер на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за създаване на парламентарна комисия, която да разследва влиянието на американския милиардер и филантроп Джордж Сорос в България.  Името на Сорос от години се използва като нарицателно от политически сили и висши представители на властта, когато искат да оправдаят критики срещу себе си.

Идеята бе подкрепена от депутатите на "ДПС - Ново начало", "Има такъв народ", МЕЧ, петима представители на БСП и един депутат от ГЕРБ. Въпреки разгорещеното си участие в дебата, депутатите от "Възраждане" напуснаха пленарната зала точно преди гласуването, което беше отбелязано от ИТН и МЕЧ след гласуването.

Комисията трябваше установи всички факти и обстоятелства около дейността на Джордж Сорос и неговия син Александър Сорос, както и около фондациите им на територията на страната, финансиращи български физически и юридически лица, както и за установяване на свързаността им с политически партии, магистрати, образователни институции, медии, бизнес структури и органи на държавната власт. В обхвата на дейността на временната комисия трябваше да установи всички факти и обстоятелства за периода от месец април 1990 година до настоящия момент, свързани с техните фондации на територията на България. Още: Нов провал за "Възраждане", законът за чуждестранните агенти пак не мина

Дебатът

В рамките на едночасовата дискусия представители на "Има такъв народ", "Възраждане" и "ДПС - Ново начало" отправиха критики към медии, организации и партии, които според тях прокарват външни влияния. Те бяха наречени "агенти на Сорос" и обвинени в намеса в политическия живот на страната.

От своя страна, депутатите от ДПС-ДПС се противопоставиха на инициативата, заявявайки, че тя представлява атака срещу свободата на словото. Критични коментари дойдоха и от "Продължаваме промяната - Демократична България", докато ГЕРБ запазиха неутрална позиция и не се включиха в дебатите. Още: Втори сблъсък за деня: Ивайло Мирчев и Костадин Костадинов едва не се сбиха (СНИМКИ)

Атаки срещу "Възраждане"

След гласуването се чуха множество критики и обвинения, особено по адрес на "Възраждане" заради тяхното решение да не подкрепят предложението за създаване на комисията.

Радостин Василев изрази недоумение от позицията на партията, като заяви: "Както видяхме тяхната работа не е такава, както изглежда, за съжаление. Костадинов искам да ми обясни пак врагът Пеевски е виновен, че той не подкрепи нещо, за което за него гласуват 300 хил. души или има някаква друга причина."

От "Има такъв народ" също реагираха остро. Станислав Балабанов заяви, че с поведението си "Възраждане" са направили услуга "към служителите на Сорос в България" и призова привържениците на партията да се замислят: "На избирателите на "Възраждане" мога да им пожелая да помислят трезво и да видят кой всъщност искат да има такава комисия, кой всъщност е готов да разследва всички факти и обстоятелства по отношение влиянието на Сорос в България." Още: Циркът от Варна се пренесе в парламента, депутати почти стигнаха до бой (ВИДЕО)

Андрей Вълчев от БСП също отправи критики, подчертавайки несъответствието между думите и действията на "Възраждане": "Мисля, че тук трябва ясно да се каже, че "Възраждане" избягаха от спора. Избягахте вместо да защитите с гласовете си формирането на комисия."

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов отвърна на нападките, като заяви, че партията му не може да подкрепи инициатива на формации, които отказват да застанат зад предложения от тях закон за чуждестранните агенти. Той определи ИТН и БСП като "патерици", а за МЕЧ каза, че "искат да бъдат патерици, но не им се получава".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес