Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бисер Петков: Експертната комисия за ТЕЛК ще се раздели на здравна и социална

27 септември 2017, 09:53 часа • 1310 прочитания

Реформата в ТЕЛК е на път, предвижда се експертната комисия да се раздели на две – здравна и социална.

Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в ефира на bTV.

По думите му в идеята за реформа заляга логиката здравното министерство да оценява заболяването, а социалното да преценява доколко това заболяване води до функционални дефицити и пречи на човек да изпълнява работата си.

„Няма да има подчиненост между комисиите – за сега те ще са самостоятелни и ще има два етапа на оценка”, уточни Петков. Той успокои, че промените целят единствено да подобрят достъпа на хората до правата, което експертните решения дават, а не да оставят хора без ТЕЛК.

С 14 лв. повече ще получат пенсиите от 350 лв. от 1 юли догодина. Индексирането е по швейцарското правило, отчитащо ръста на доходите и на инфлацията. Така индексирането на всички пенсии от 2018 г. ще е с 3,8 % или 13- 14 лв.

От 1 октомври минималната пенсия става 200 лв. и това ще засегне 824 000 пенсионери. 724 000 ще получават по-висока водеща пенсия, а пенсията за общо заболяване при 90% инвалидност става 230 лв. – средно около 16,67 лв.

Общо 40% от българските пенсионери ще получават по-висока пенсия, заяви Петков.

Предстои отпадане на тавана на новоотпуснатите пенсии през 2019 г. Това е свързано с друга промяна в пенсионната формула - да отпаднат трите най-добри години, участващи в изчисляването на размера на пенсията. Косвен регулатор ще остане максималният осигурителен доход и пенсията ще зависи от осигурителния принос, уточни министърът.

По думите му има ясна тенденция да има по-малко нови пенсионери.

По повод детските надбавки и обезщетения Петков заяви, че за обезщетението за гледане на дете през втората година на майчинството, което е фиксирано на 340 лв., може да се промени и предстоят дискусии. По думите му идеята на по-ниското плащане е да стимулира майките да се върнат на работа.

Планът за деинституционализация на възрастните хора на социалното министерство предвижда 5 на сто от домовете за възрастни и хора с увреждания да се закрият в следващите 4 години . Това са осем дома от 160.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес