Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Атанас Славов: Внасяме закон за лобизма през есента

26 юни 2023, 14:11 часа • 1514 прочитания

Министърът на правосъдието Атанас Славов обяви, че има амбицията през есента да бъде представен за обсъждане и внесен проект на закон за лобизма. Това стана ясно на заседанието на Съвета за върховенство на правото в Министерството на правосъдието.

“В докладите за върховенството на правото в България липсата на законодателство, което да регламентира лобизма, е системна препоръка. В МП има създадена работна група, а нашата воля и намерение е в следващите месеци активизираме работата по занопроекта и през есента да го представим за обществени консултации и оценка на въздействието”, заяви министър Славов.

Основна тема на днешното заседание беше обсъждането на концепцията за политиката за свободата на медиите, плурализма и защита от стратегически съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността (SLAPP дела). Съветът прие представители на държавни институции, медии и професионални магистратски организации да се включват в работна група за медийна среда и достъп до информация.

„Изключително притеснително е, че в България също има случаи на SLAPP дела. Необходимо е да предложим адекватна законодателна рамка за защита срещу подобни производства, целящи да заглушат критични медии с развита разследваща журналистика и неправителствени организации“, заяви министър Славов.

Предвиждат се промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), така че SLAPP делата да бъдат включени сред бързите производства, както и възможност за прекратяване на ранен етап на явно необоснованите искове срещу медии, НПО и др. Акценти в концепцията са също изсветляване на медийната собственост и прозрачност на държавното финансиране чрез реклама.

ОЩЕ: Журналистите масово печелят "дела шамари", но после отбягват неудобните теми

Атанас Славов обяви, че правосъдното министерство ще даде негативно становище към измененията в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), в които се предвижда да се търси “правен интерес” при искането на обществена информация.

“За съжаление ставаме свидетели на непрозрачен и непредсказуем законодателен процес. Законите, които биват отваряни за една вечер или една седмица, като правило не са добри. Не може да се прескачат цели фази в законодателния процес, особено по отношение на права, които са конституционно гарантирани”, заяви той.

Атанас Славов коментира и съдбата на законопроектите за реформа на антикорупционната комисия. Според него основното предизвикателство в момента е начинът на избор на членовете на комисията, тъй като Европейската комисия настоява за деполитизация на органа. В приетия на първо четене проект се предвижда съставът да е седемчленен, избран на квотен принцип от парламентарно представените сили в Народното събрание и президента.

“Или трябва да убедим вносителите за по-балансиран подход в избора на членовете, или да убедим ЕК, че не ни трябва деполитизиран подход. Не съм особено убеден, че можем да разчитаме на втория вариант”, каза министър Славов.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес