Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Асен Личев: Дефицитът в МОСВ е 10 млн. лв.

21 май 2021, 18:10 часа • 4300 прочитания

Министърът на околната среда и водите Асен Личев представи на първа пресконференция пред медиите приоритетите в работата, политическия си кабинет и финансовото състояние на ведомството.

Зам.-министри са Емилия Тончева, Ренета Колева и Петър Димитров. Гл. секретар на МОСВ е Климентина Денева, началник на кабинета на министъра е г-жа Поля Пенчева и съветник на министъра е Ваня Григорова. На пресконференцията присъства и изп. директор на ИАОС Росица Карамфилова.

Министър Асен Личев обяви следните данни пред журналистите: "Одобреният бюджет на МОСВ е в размер на 64,5 млн. лева. Към днешна дата е с 10 млн. лв. дефицит. Другият финансов източник, на който много разчитах, е ПУДООС с бюджет 70 млн. лв., но го заварвам с дефицит от 24 млн. лв. Като гражданин и аз съм имал усещането за корупция. Когато дойдох в министерството, реших да проверя, дали това е така и документално".

"Надявах се директорът на Инспектората в МОСВ да направи оценка на корупционния риск на отделните звена. Изготвянето трябва да се направи въз основа на методика на КПКОНПИ. Знаете откога е гласуван законът за КПКОНПИ, но до този момент такава методика за разкриване на корупционни практики няма!

Въпреки това обърнах внимание, дали има образувани дисциплинарни производства. Не е имало. Имало ли е дадени сигнали до Прокуратурата от министерството? Не е имало", каза още министърът.

По отношение на лошото управление на министерството ще преведа следните примери с липса на основни политически и стратегически документи Асен Личев обяви, че не е завършен и приет Национален план за управление на отпадъците 2021 – 2028 г. Той е на индикативна стойност 1,639 млрд. лв. Не е завършена и приета от страна на Министерския съвет Националната приоритетна рамка за периода 2021 – 2027 г. Не е завършено разработването и одобрението на Оперативна програма „Околна среда“ за периода 2021 – 2027 г.

"Не са изпълнени ангажименти на държавата по две наказателни процедури, инициирани от ЕК. Едната е за неизпълнение на Р България за закриване и рекултивация на депа с неопасни отпадъци, които не отговарят на изискванията. Другата е, че не са обявени защитени зони за местообитания", посочи министърът.

По думите му други стратегически планови документи, на които цялата държава разчита, са да има вода в следващите шест години и да бъде опазена от наводнения /това са плановете за управление на речни басейни/, до днес планът се движи с шест месеца закъснение.

"Плановете за управление на риска от наводнение се движат с 18 месеца закъснение. Хоризонтът на тези два плана е от 7 години. Ние вече сме навлезли във времевия отрязък, в който те трябва да са налице" добави служебният екоминистър.

"Утре трябваше да поканим медиите, защото се очакваше да открия Системата за управление на водите в реално време по поречието на река Искър. Не знам, дали този проект ще бъде завършен. Имаше голямо очакване от обществеността. Спомняте си, че миналата година станаха наводнения в северната част на Софийското поле. Ако тази система беше влязла в сила, това можеше да бъде предотвратено", подчерта Личев.

"На входа на министерството бяха монтирани специални ограждения за допуск. Оказа се, че има специална каста от десет ВИП служители, които са влизали от специален вход и са имали специален достъп до бившия министър. Прекратих тази практика, защото не разбирам на какво основание има кастово деление на държавните служители", посочи Личев.

"Докато съм служебен министър, ще работя за изменение на Закона за водите, за да се забрани издаването на разрешително за ВЕЦ-ове във вътрешните реки. Планът за възстановяване и устойчивост на Р България трябва да се преработи", добави той.

 

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес