Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Адв. Кашъмов за промените в НК: Връщаме се векове назад в историята на правото

17 декември 2018, 09:00 часа • 3349 прочитания

"Да се връщаме векове назад в историята на правото и демократичната история е много странно. За това, че 48 часа ние няма да имаме право на информация за арестувания, като общество, разбираме от медиите. Само този, който е търсил децата си от РПУ, на РПУ ще разбере за какво става въпрос." Така адвокат Александър Кашъмов коментира измененията на Наказателния кодекс, според които, никой може да не знае къде е човек в продължение на 48 часа, ако е арестуван. За непълнолетни срокът е 24 часа. В момента прокуратурата може да задържа до 72 часа, но задължително трябва да бъдат уведомени семейството и работодателят на задържания (ако той иска).

По думите му правото на информация от близките е част от защитата, която датира от средновековието:

"За близките не е маловажно дали техния близък го е ударила кола или е арестуван."

Адв. Кашъмов изрази опасения, че по този начин ще се върнем към полицейско насилие и през това време ще се използва натиск върху задържания. "Това не способства за защитата на държавата и правото", категоричен бе Кашъмов в интервю за bTV.

Относно въвеждането на гражданската конфискация адв. Кашъмов заяви, че това се прави, за да се посяга по-лесно на правото на собственост на хората.  "Единственото от комунистическата власт през 40-те години е правено това", категоричен бе адвокатът.

В отговор на въпрос дали случващото е битка между институциите Кашъмов отговори: "Всяка битка, която изглежда между институциите, е битка за власт на тези, които носят политическата сила в себе си."

Председателят на парламентарната правна комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов отговори, че възразява срещу това да се създава предубеждение по този нелеп начин и да се плашат хората. 

"Държавата има интерес да възстанови собствеността, когато печелиш от трафик на хора или проституция. Защо имущество, натрупано по незаконен начин, да остане нерапатрирано от държава?"

Относно предложението да отпадне изискването да се чете обвинителния акт по време на съдебното заседание Кирилов обясни: "Няма смисъл да се бави един съдебен процес с четене, съдът е достатъчно грамотен, а неговите защитници също са достатъчно грамотни."

Припомняме, че по делото "КТБ" трябваше да се четат 5000 страници обвинение на глас, защото така поиска защитата.

Според адв. Кашъмов "не може законът да бъде стъкмяван заради това, че някой не си е свършил работата и е написал обвинителен акт от десетки страници. Фактът, че сега се появява такъв законодателен опит, означава, че той е отнесен към някаква реалност, а тази реалност каква да е освен КТБ."

Данаил Кирилов обясни още, че в текстът за промените, касаещи липсата на информация за близките на задържаното лице е смекчен в огромна степен. 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес