„Тракия икономическа зона“ /ТИЗ/ се обособи като първия в България Район за целенасочена подкрепа от държавата / РЦПД/. Решението за това взе днес, 27 февруари 2015 г., Областният съвет за развитие, свикан от областния управител на Пловдив Розалин Петков. За предложението на 2-те сдружения - „Клъстер проектиране и строителство” и „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив” гласуваха 50 представители на 18 общини, общински съвети, Търговско-промишлената камара, работодателски организации, Стопанската асоциация, синдикати.
„Така проектът приема институционална форма, която се осъществява в рамките на Закона за регионалното развитие“, обясни инж. Пламен Панчев. Председателят на УС на „Клъстер проектиране и строителство” посочи, че Районът за целенасочена подкрепа ще позволи на местните общини заедно с частната инициатива да кандидатстват за финансиране от национални и европейски публични източници за развитието на инфраструктурата и на проекти, разработвани в РЦПД.
Териториалният обхват на Района обхваща общините, подписали миналата година Меморандума за развитие на ТИЗ - Пловдив, Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи, Стамболийски.
Кметовете на посочените населени места станаха членове на създадената постоянна секторна комисия на РЦПД „Тракия икономическа зона“, председателствана от Георги Пилев, заместник областен управител.
„След създаването на РЦПД ще се актуализират и коригират общинските планове за развитие, както и областната стратегия“, коментира Ема Дочкова, главен юрисконсулт „Областна администрация“ – Пловдив.
Инж. Панчев посочи, че Законът за регионалното развитие дава възможност за съвестно финансиране от държавния бюджет и ЕС. „Ние и до момента получаваме голяма подкрепа от държавата, но институционализирането на проекта ТИЗ прави тази помощ прозрачна и регламентирана“.
Според д-р Ивайло Старибратов за първи път инициативата не е от държавата, а идва отдолу – от бизнеса и общините. „С осъществяваното на РЦПД ще можем да обърнем сериозно внимание и на квалификацията на работната ръка, така нужна на заводите около Пловдив“, подчерта председателят на УС на „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив”.
„Днешното решение е следствие на доброто развитие на региона. Държавата трябва да даде свобода на общините, за да могат да взимат решения и да бъдат по-гъвкави“, смята инж. Иван Тотев. Кметът на Пловдив посочи и актуалната тематика за града - образователната система. „Община Пловдив и 2-та клъстера подемаме инициатива за преминаване от държавата към общината на 4 професионални училища, които да имат учебни планове, съобразени с търсенето на кадри в ТИЗ“, конкретизира градоначалникът.