Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха насекоми в боба, раздаван от БЧК на нуждаещи се в Пловдивско

28 януари 2019, 09:25 часа • 5856 прочитания

Наличие на "бобена гъгрица" преустанови временно раздаването на хранителни продукти от БЧК на нуждаещи се в пловдивска област. По сигнал на жена, получаваща помощта, още в същия ден е извършена проверка в склад за търговия на едро с храни в Пловдив. Наличните опаковки зрял фасул, които са били в разфасовки от по 1 килограм, са били в срок на годност. От продукта са взети проби за лабораторно изследване.

По-късно резултатите потвърдили, че в хранителния продукт са налични мъртви насекоми, дефектни семена и примеси. Продуктът е спрян от реализация и са изтеглени всички количества зрял фасул от центровете на БЧК-Пловдив и областта. Общото количество на блокираната за раздаване храна е около 57 тона.

С разрешение на ОДБХ-Пловдив, към момента бобът е насочен за съхранение и последваща обработка (пречистване). "Гъгрицата е вредител, който нанася големи щети, но не е опасен за хората", увериха за Actualno.com от БАБХ. От там посочиха, че не се допуска предлагане на боб, заразен с гъгрица и ако хранителният продукт е нападнат в малка степен може да се използва за храна, след пречистването му.

Раздаването на хранителни продукти от пунктовете на БЧК в област Пловдив е възобновено и ще протече поетапно. В Асеновград то продължава от днес (28.01.19 г.).

Припомняме, че на 04.01.19 г. в Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ)-Пловдив е входиран сигнал от гражданка за наличие на гъгрица в пакет зрял фасул. Веднага след това е информиран Областен съвет на БЧК-Пловдив за извършване на проверка. Храните се предоставят на нуждаещи се по Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица.

Зрелият фасул може да бъде нападнат от „бобена гъгрица“, или познат като „фасулев зърнояд”. Този селскостопански вредител се появява от почвата, заразена с ларвите на гъгрицата. Те влизат в боба и при подходящи условия бързо се развиват вътре в зърното, хранейки се, след което излизат и се разпространяват. Заразата се развива, когато събраният фасул се съхранява неправилно – в затворени складове, натрупани чували и топли помещения (при температура над 10 градуса). А при 20-30 градуса много бързо израстват и изяждат боба. За предотвратяване развитието и размножаването на ларвите, още на полето по време на зреенето се третират посевите. Ако това не е направено, в складовете се извършва газово третиране, което е безопасно за самия боб.

Теодора Димитрова
Теодора Димитрова Отговорен редактор
Новините днес