Възможно ли е да се „вразуми“ „безумният“ проект за естакада на бул. „Копривщица“ в Пловдив? Този въпрос задава в писмо до „Гражданска инициатива за обществен релсов транспорт“ инж. Симеон Евтимов, железопътен експерт и бивш председател на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ". Поводът за писмото е стартиралата процедура за създаване на подробен устройствен план и проектиране на нова железопътна естакада на бул. „Копривщица“ в град Пловдив.
Първо за примерите по света
Той отбелязва, че Пловдив е уникален град в културно-исторически аспект. Транспортните проблеми на града обаче не са уникални и аналогии могат да се намерят във всяка урбанизирана територия на различните континенти.
Експертът дава пример с американския град Колумбия в щата Южна Каролина, който неотдавна е получил 204 милиона долара федерално финансиране за проект за разделяне на автомобилния трафик от железопътния по една от градските магистрали.
Той разказва, че в американския град предстои през април тази година да се направи екологична оценка и до края на юни да се даде зелена светлина за изпълнението на проекта. Очаква се строителството да продължи не повече от 24 месеца.
Той обяснява, че за проекта има три алтернативи, но към настоящия момент нито един от вариантите в град Колумбия не е обявен за безумен, нито са регистрирани протести срещу шума от железницата или срещу височината на естакадите. ОЩЕ: Градската железница на Пловдив ще има 13 спирки
Пловдив и значението на „градската железница“
Инж. Евтимов се опитва да отговори на въпроса защо аналогичната на пръв поглед ситуация в Пловдив предизвиква едновременно поляризация на мненията сред опитните железничари и напрежение и протести сред жителите на града?
„Как е възможно един и същи проект да бъде „безумен“ и „стратегически“, да осъществява „мечтата за градска железница“ и да „пречи на развитието на града“? При това, проектът е стара идея, няколко пъти е подлаган на обществено обсъждане и е възбуждал много спорове. Изглежда резултатите от обсъжданията не са дали удовлетворителни отговори на спорните въпроси, но въпреки това, според мен проектът прибързано е вкаран като приоритет за финансиране в Националния план за възстановяване и развитие“, смята инженерът.
Според него проектът за жп естакада притежава само характеристиките на строителен обект, но той не е подкрепен с прогнози за автомобилния или железопътния трафик при различни сценарии на провеждане на европейската транспортна политика.
„Разработването на проект за градска железница е нещо повече от изграждане на инфраструктура с „възможност за мечтания S-бан“. Най-малкото, което Община Пловдив трябва да реши, е да определи кой ще е железопътният оператор на градската железница, на когото естакадата няма да „създава проблеми“, смята той.
Снимка: БГНЕС
НКЖИ да не прави проекта
Инж. Евтимов е на мнение, че НКЖИ не трябва да бъде инициатор на проект, за който нито е известен операторът, нито има прието градоустройствено решение.
"Предлагайки железопътна естакада като безалтернативно решение на автомобилните задръствания, НКЖИ рискува да предопредели решението дали да има жп линия или не. Така НКЖИ с недобре институционално аргументиран проект може да ускори ликвидирането в града на инфраструктура с национално значение. Ако железопътните прелези са основната причина за задръстванията и НКЖИ носи отговорност за безопасната им експлоатация, то едва ли във века на информационните технологии, цифровизацията и изкуствения интелект изграждането на жп естакада е единственото възможно решение", смята експертът.
По думите му техническото решение за премахване на задръстванията по бул. „Копривщица“ със или без естакада зависи от стратегически решения за устойчиво развитие и за бъдещата роля на железницата в България.
„Моментът за намиране на такива решения е подходящ, след като в последните години железницата пропадна някъде между транспортното и градоустройственото планиране, пренебрегвана от политици на местно и национално равнище. В края на настоящата година Пловдив ще има „най-добрата жп инфраструктура в страната“, а само преди няколко месеца в Европейския съюз беше одобрен ревизираният Регламент за Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T), с който се определят стратегически насоки и приоритети за създаването на единно европейско железопътно пространство. Именно в него е изведено като приоритет планирането на устойчива мобилност за градските възли, подчинено на целите за гарантиране териториалната свързаност на Европа, нейния икономически интегритет и отбранителните ѝ способности“, отбелязва още експертът. ОЩЕ: Градска железница в Пловдив би дала алтернатива за придвижване на 45 хиляди души
План за устойчиво развитие
Според него наистина е време Пловдивската община да поеме инициативата и със съдействието на Министерския съвет и Министерството на транспорта и съобщенията да се сдобие с План за устойчиво развитие.
„Приемането на план за устойчиво развитие на Пловдив ще позволи да се преоткрие потенциалът на железницата, която в урбанизирана среда служи за връзка с останалия свят, интегрира транспорта с други градски функции и свежда до минимум отрицателното въздействие на транспортната инфраструктура, смята още инж. Евтимов. ОЩЕ: От "Зелено движение" одобряват идеите на правителството за градски железници