Един лекар – д-р Димитрова и две медицински сестри се грижат за 30 болни от COVID-19. Става въпрос за лечебно заведение във втория по големина град в България – "Св. Мина".
Всъщност, по информация на Actualno.com има и общопрактикуващ лекар, който помага. Пред БНТ директорът на болницата проф. Петър Петров обясни, че това е стажант, който се е отзовал на призива от петък за помощ, поради липса на медици в отделението. Оказа се, че е имало заявка от 5 медицински училищни сестри, които да помагат на отделението. От тях обаче 4 се отказали. Последната все още не е дала твърд отговор дали ще работи, коментира проф. Петров.
2 лекари и сестра за 30 COVID легла - ситуацията в общинската болница в Пловдив
В момента в болницата са заети 19 легла за болни от COVID-19.
Освен това, пак по наша информация, там вече се иска да се плаща за медикаментите – защото болницата няма пари. А Нова телевизия съобщи за блокирани сметки на болницата, както и че д-р Димитрова стои постоянно на работа.
Пред Нова телевизия ръководителят на болницата проф. Петър Петров обясни, че всички командировани лекари за смени в отделението са отказали – много от тях с обосновани откази, но и такива, които директно са заплашили да напуснат. Д-р Петров добави, че всеки ден ще прави визитации в отделението за COVID-19, както и че един лекар-стажант ще помага.
Според друг лекар от болницата, персоналът е много възрастен и има психоза след лекарите, че тази инфекция може да ги погуби. Той не вижда друга причина – ръководството създавало условия.
Що се отнася до запорираните сметки, д-р Петров обясни, че става въпрос за стар дълг, но той уточни, че за 24 часа сметките са били отблокирани, с помощта на общинските власти. Лекарят каза и, че трябвало да се режат легла за други болни, за да има за COVID-19 – защото няма договор с НЗОК, вече 15 дни.
Защо обаче болницата беше посочена като една от тези в областта, която ще приема пациенти с коронавирус от Кризисния щаб в Пловдив, а още няма договор за лекуване и за клиничната пътека с РЗОК, не е ясно.
Определиха МБАЛ "Св. Мина" в Пловдив за втора основна болница, всички частни се включва
"Вече 15 ден лекуваме пациенти, но все още нямаме договор с РЗОК за пътеката. Причините са бюрократични – обемът, който касата се задължава да изкупи от болницата. Нашата е една от най-ниските лимити в областта. Касата държи на нейното становище, че няма да вдигне лимита ни заради 30 нови легла, а трябва да отрежем от леглата на други болни и направления, и да ги заменим. Това за мен е недопустимо. Ние трябва да изпишем такива пациенти, заради COVID пациентите.", обясни пред БНТ директорът на болницата.
До момента пациент не е върнат – лекуват се леки и среднотежки пациенти.
Оказва се и, че лечебницата не може да кандидатства по мярката за 1000 лв. бонус за медиците на първа линия. "Силно започвам да се съмнявам и за това, защото е проект, по който е трябвало да се кандидатства до 31 март, а ние тогава нямахме такива пациенти. Отделението ни е на 2 седмици", подчерта директорът на общинската болница.
Още: "Значителен спад на новите случаи на коронавирус в България, дали ще има тенденция?"